Jesteś tutajŁódzkie drzewa można skutecznie chronić

Łódzkie drzewa można skutecznie chronić


0
No votes yet
Your rating: None
Źródło: 
Fundacja Sendzimira

Budowanie współpracy na rzecz łódzkiej zieleni oraz sposoby zabezpieczania drzew podczas miejskich inwestycji były głównymi tematami szkolenia dla wydziałów Urzędu Miasta oraz organizacji pozarządowych 9 i 10 stycznia.

 
Ponad 20 osób z różnych komórek Urzędu Miasta, instytucji publicznych oraz łódzkich stowarzyszeń i fundacji wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Sendzimira przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz biurem Wiceprezydenta Miasta – Pana Radosława Stępnia.
 
Czwartek upłynął pod znakiem współpracy międzysektorowej na rzecz rozwijania łódzkiej zieleni. Kolejne ćwiczenia, dyskusje i przykłady pokazały, że trudności takie jak: różne priorytety i sposoby traktowania zieleni czy stereotypy na temat administracji publicznej i organizacji pozarządowych, można przezwyciężać. Uczestnicy mieli również okazję przeanalizować, jak powstają konflikty wokół zieleni i wspólnie zastanowić się, w jaki sposób można im przeciwdziałać.
 
Ważnym wnioskiem była też potrzeba zaangażowania w ten temat samych mieszkańców Łodzi. Wiosną pojawi się platforma internetowa „Licz na zieleń”, która będzie takie głosy zbierać oraz przekazywać łódzkim instytucjom i organizacjom pozarządowym – mówi dr Jakub Kronenberg z Uniwersytetu Łódzkiego.
 
O skutecznej ochronie drzew podczas miejskich inwestycji opowiedziały drugiego dnia szkolenia dr Marzena Suchocka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz dr Monika Ziemiańska z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Okazuje się, że za pomocą różnych rozwiązań technicznych i prawnych (np. zapisów w przetargach i zamówieniach publicznych) można zachować drzewa nawet podczas dużych inwestycji drogowych czy budowlanych. Co więcej, nawet jeśli w pewnych sytuacjach wycinki nie da się uniknąć to miasto może przeciwdziałać zanikaniu zieleni dzięki właściwemu ustaleniu zasad tzw. nasadzeń zastępczych. Takie wytyczne w ramach miejskich inwestycji stosuje już m.in. Warszawa i Wrocław.
 
Liczmy, że w Łodzi uda się wypracować podobne zasady współpracy z inwestorami na poziomie przetargów i zamówień publicznych. Łódzka zieleń potrzebuje strategicznego podejścia i wspólnego działania. Mamy nadzieję, że takie wytyczne będą krokiem w dobrą stronę – podsumował szkolenie Arkadiusz Jaksa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
 
 
W załączniku  krótki artykuł na temat planowanych przez Łódź wytycznych chroniących drzewa podczas miejskich inwestycji.
 
ZałącznikRozmiar
Ochrona łódzkich drzew w inwestycjach_informacja.pdf198.1 KB


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 12 gości.