Jesteś tutaj“Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego”

“Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego”


mgr inż. arch. Piotr Saternus

W listopadzie ubiegłego roku ukazał się, jakże potrzebny w naszej codziennej pracy, “Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego” mojego autorstwa - wieloletniego praktyka urbanistycznego. Czy PT Koleżeństwo wie, że ostatnie wydanie podobnej publikacji ukazało się w roku 1970, i to tylko w formie skryptu akademickiego? Kiedy to było, a jak zmienił się od tego czasu świat wokół nas? Jak zmieniło się od tamtych lat słownictwo, nomenklatura, poglądy i światopoglądy, wiedzą tylko Ci, którzy przeżyli tamtą epokę, późniejsze różne okresy i współczesne niedole urbanistyczne.

Po roku 2000, zaczęły ukazywać się okazjonalne wydania: a to słownik terminów urbanistycznych niemiecko-polski, szwedzko-polski, a to znowu przy różnych większych opracowaniach (niekonieczne urbanistycznych!), jako spis użytych tam terminów z objaśnieniami, aż w końcu w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z roku 2003, gdzie wielu z nas do dzisiaj wciąż szuka właściwej interpretacji terminów, aby precyzyjnie opisać ich znaczenie w swoich opracowaniach planistycznych.
W tymże roku powstała myśl zebrania jak najszerszego zbioru haseł używanych w urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Mało tego, aby zebrać, w miarę możliwości, różne definicje dla tych samych terminów, które występują w rozproszeniu po różnych ustawach, rozporządzeniach, niektórych samodzielnych branżowych słownikach (np.: komunalnym, informacji przestrzennej, ochrony środowiska, geodezji i innych). Z czasem dołączono jeszcze co ważniejsze hasła z architektury, prawa unijnego i ekonomii. Powstała w ten sposób pozycja, jakiej do tej pory nigdy nie było – w jednym tomie niemal wszystko najważniejsze w naszej pracy. Żmudna praca szperacza trwała dziesięć lat. I oto jest taki zbiór: ponad 5000 haseł, 640 stron formatu A5, kolorowa, miękka lub twarda oprawa. Wydawca: BelStudio.
Forma Leksykonu jest klasyczna, chociaż pomyślany jest w ten sposób, aby można go było czytać „bez końca”, to znaczy poprzez liczne odesłania i skierowania przechodzi się z jednego hasła do innego pogłębiając wiedzę, ale i rozwijając ciekawość, co też mówi inne hasło, niekoniecznie już z tej samej beczki (branży). Na końcu podano zbiór literatury ułożony wg książek i aktów prawnych podstawowych i uzupełniających, który również może być kierunkowskazem do odpowiednich przepisów.
 
 
Leksykon dostępny jest w niektórych „dobrych” księgarniach, lub w internetowej księgarni naukowo-technicznej www.iknt.edu.pl, lub też wprost http://ksiegarnia.iknt.pl/piotr-saternus-leksykon-urbanistyki-i-planowania-przestrzennego.html w cenach: oprawa miękka - 67,20 zł/egz. i oprawa twarda - 79,80 zł/egz. brutto (na co już nie miałem żadnego wpływu).
Jeśli ktoś lubi pracować tylko przed monitorem swojego komputera, może zamówić wydanie cyfrowe, interaktywne w formie e-booka, gdzie wspomniane odesłania i skierowania osiąga się poprzez podwójne kliknięcie na odpowiednie hasło i już jesteśmy tam, gdzie zamierzaliśmy. Proste, wygodne i błyskawiczne. Niestety „e-Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego” jest zabezpieczony systemem Watermark przed nielegalnym kopiowaniem. e-Leksykon… utrwalony jest w formatach cyfrowych e-PUB i MOBI i jest dostępny dla posiadaczy iPadów, iPhonów oraz innych urządzeń Apple, czytników Kindle firmy Amazon, urządzeń z systemem Android oraz w osobistych komputerach przez Internet on-line, gdzie (po uiszczeniu jednorazowej opłaty) można go czytać bez ograniczeń. Uwaga! Przed otwarciem e-Leksykonu należy upewnić się, czy zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie (np. darmowy program Adobe Digital Editions, epub reader, lub ibooks dla iphonów), bowiem e-Leksykon po pobraniu będzie już na stałe przypisany jednemu ID właściwemu tylko jednemu komputerowi bez możliwości przeniesienia na inne urządzenie. Zamówienia przyjmuję pod adresem piotr.saternus@gmail.com, a po zebraniu co najmniej 200, Wydawca (inny niż wymieniony) uruchomi sprzedaż za cenę jednego egzemplarza 19,99 brutto. O sfinalizowaniu (lub nie) - powiadomię.
 
                        Z poszanowaniem i poleceniem powyższego – mgr inż. arch. Piotr Saternus
Your rating: None Average: 3.2 (5 votes)


Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 21 gości.