Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Chłonność/pojemność terenów mieszkaniowych

Chłonność/pojemność terenów mieszkaniowych


Obrazek użytkownika Jacek Kuskowski

By Jacek Kuskowski - Posted on 02 Luty 2014

Witam,
Chciałbym w oparciu o plany miejscowe policzyć chłonność/pojemność terenów mieszkaniowych, czyli ile pomieszczą mieszkańców. Czy istnieje jakiś wzór, żeby w oparciu o wskaźniki z mpzp (PBC, intensywność zabudowy, liczbę kondygnacji etc.) obliczyć liczbę mieszkańców terenów przeznaczonych pod zabudowę?

Obrazek użytkownika duh

Pewnie są jakieś opracowania akademickie ale chyba najlepiej samemu sobie taki wzór wyprowadzić w dostosowaniu do własnych potrzeb. Moja propozycja:
Mamy teren mieszkaniowy 1MW o powierzchni x mkw. Obliczamy maks. powierzchnie do zabudowy, uwzględniając max powierzchnie zabudowy terenu (mpzp), teren biologicznie czynny (mpzp), powierzchnie komunikacyjną (10-15%), linie zabudowy (jeśli wyznaczono w mpzp), minimalne odległości budynku od granicy działki (prawo bud.) itp. Ze wskaźnika intensywności zabudowy obliczamy ile kondygnacji wejdzie maksymalnie na obliczoną, maksymalną powierzchnię zabudowy tak żeby nie przekroczyć jego maksymalnej wartości. Dalej trzeba by przyjąć jaka będzie średnia powierzchnia mieszkania w ramach terenu MW i ile takich mieszkań wejdzie na kondygnację (uwzględniając oczywiście kolejne 10-15% na komunikacje wewnątrz budynku, ewentualne usługi, garaże, pomieszczenia techniczne i resztę funkcji obsługowych). Trzeba jeszcze przyjąć ilu mieszkańców średnio przypadnie na 1 mieszkanie (gdzieś czytałem że należy przyjmować 3-3,5 osoby na mieszkanie, co przy obecnym, dominującym modelu 2+1 nie wydaje się przesadzone).
Generalnie sam mpzp to trochę za mało żeby takie cuś określić, trzeba by jeszcze mieć przynajmniej zarys tego co może powstać w terenie mieszkaniowym, ale na potrzeby takiej wstępnej analizy gdzie chodzi o wskazanie wartości maksymalnej myślę, że jest to jakaś tam recepta. A może ktoś dysponuje faktycznie jakimś gotowym, sprawdzonym wzorem? Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Adam Rodziewicz

Programowanie urbanistyczne się kłania. Ktoś jeszcze to pamięta? Uczą jeszcze tego?

Obliczenie takie to prognozowanie o dość sporym marginesie błędu.

Pierwszy krok to tzw. chłonność inwestycyjna terenu, czyli ile metrów wybudujemy zgodnie z planem. Docelowo potrzebna nam będzie powierzchnia użytkowa, bo większość wskaźników dot. mieszkań podaje samą pow. mieszkania. Dla zabudowy wielorodzinnej jest to np. około 70-80% pow. całkowitej. W tym przypadku jest to wartość zbliżona do tzw. Pum-ów czyli pow. użytkowej mieszkań - to co dewelopera interesuje najbardziej, bo to może sprzedać. Pum-y to około 70% pow. całkowitej (chyba, ze mamy wbudowane garaże lub co jeszcze bardziej zmniejszające ten procent lokale usługowe, bo wtedy może być nawet np. tylko 50%).

Następnie musimy założyć ile ma średnie mieszkanie. Potrzebne do tego wskaźniki trzeba szukać w GUSie i różnych raportach, jednak podstawowa sprawa to gdzie jest zlokalizowany teren dla którego to liczymy!
Wskaźniki będą inne dla dużego miasta, jego centrum, czy obrzeży. Inne dla wsi czy obszaru suburbanizacji jakiegoś miasta.

http://www.nieruchomosci.egospodarka.pl/92979,Przecietny-metraz-mieszkan...

http://regiodom.pl/portal/wiadomosci/analizy-raporty/powierzchnia-polski...

Kolejny krok to ile osób mieszka średnio w jednym mieszkaniu. Tu łatwiej znaleść ile mkw mieszkania przypada na jedną osobę.

http://biznes.onet.pl/ile-metrow-mieszkania-przypada-na-polaka,18490,554...

http://hoga.pl/lifestyle/na-polaka-przypada-niecale-25-m-kw-mieszkania/

Kiedyś takie obliczenia wynikały z normatywów urbanistycznych. Przekładało się to m.in. na takie tematy jak zaplanowanie szkoły czy przedszkola na danym osiedlu czy w dzielnicy :)

przyjemnych obliczeń :)))

Obrazek użytkownika marta_s

Załącznik 3, str. 19 -> Chłonność demograficzna na podstawie lokalnych dokumentów planistycznych

http://www.frdl.org.pl/pliki/frdl/document/zalaczniki_artykuly/Raport%20...

Może jeszcze komuś się przyda ;)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 1 gość.