Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Droga dojazdowa w MPZP

Droga dojazdowa w MPZP


Adam Lipski's picture

By Adam Lipski - Posted on 19 kwiecień 2017

Witam. Proszę o pomoc. Kupiłem działkę z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Przed podziałem nieruchomości z której została wytyczona moja działka powstał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Plan określa drogę dojazdową do działek ( w pasie znajdują się po podziale 4 działki ) gdzie moja jest ostatnia. Sprzedający na moją prośbę wytyczając działkę poszerzył ją o szerokość drogi dojazdowej, na końcu drogi czyli przed moją działką wytyczył również zatoczkę manewrową. Nadmienię, że moja działka jest ostatnia, za działką jest tylko las.
Moja pytanie brzmi: czy teraz ja starając się ustawić budynek na działce biorę pod uwagę pas drogi, którą określa MPZP? W rejestrze gruntów tej drogi też nie ma.
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

Gosia Modras's picture

Trochę ciężko z opisu wywnioskować o co Panu chodzi z tym poszerzeniem działki o szerokość drogi dojazdowej i braniem pod uwagę pasa drogi określonej w mpzp. A linia zabudowy?? Skoro jest mpzp to powinna być też linia zabudowy czy to obowiązująca czy nieprzekraczalna....

Pozdrawiam

Filip Sokołowski's picture

 Jeśli na rysunku miejscowego planu na Pana działce zlokalizowana jest droga to przy lokalizacji zabudowy na działce musi Pan wziąć pod uwagę przebieg tej drogi jak i linię zabudowy wyznaczoną od tej drogi. 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

kontr-urbanista's picture

Niestety, powyższe próby „pomocy” są trochę na takiej zasadzie.

>>Sprzedający NA MOJĄ PROŚBĘ wytyczając działkę poszerzył ją o szerokość drogi dojazdowej, na końcu drogi czyli przed moją działką wytyczył również zatoczkę manewrową.<<

Pytanie podstawowe – czy przy tej okazji sprzedający nie naruszył ustaleń planu miejscowego? Jak ma się „prośba” do ustaleń planu miejscowego?
Czy w planie wyznaczono graficznie podział na działki, czy ograniczono się tylko do wytycznych tekstowych?
Czy w planie była (a jeśli tak, to gdzie) „zatoczka manewrowa”? Jaką funkcję wg planu miejscowego ma pełnić droga dojazdowa – czy ma także zapewnić dojazd do lasu? Choć to „tylko las” to przecież jest to nieruchomość, do której powinien być planistycznie zapewniony dojazd.

>> W rejestrze gruntów tej drogi też nie ma.<<

A jak przedstawiają się podziały na działki na mapie ewidencyjnej w kontekście ustaleń planu miejscowego tj. rysunku planu?

To tylko kilka podstawowych pytań - „na dobry początek”

Gosia Modras's picture

trochę odbiegając od pytania zadanego przez Pana Adama Lipskiego, niedawno zadał Pan pytanie na : Forums / Urbanistyka w praktyce / "Społeczność"
cyt.:"Jak łatwo policzyć na urbanistyka.info, w portalowej zakładce "Społeczność" jest zarejestrowanych ok.6500 osób. W dyskusjach na "Forum" zaangażowanych jest praktycznie nie więcej niż 3-5 osób.
Czy ktoś wie, o co chodzi w tej "społecznościowej zmowie milczenia"? "

Myślę, że właśnie tego typu "krytyka" jest jednym z powodów "zmowy milczenia" jak to Pan nazwał i złośliwe komentarze typu "Nie wiem, więc się wypowiem" są co najmniej niepotrzebne i nie na miejscu. Szanujmy się a wówczas na pewno więcej osób włączy się do dyskusji i "pomocy".

kontr-urbanista's picture

Pani Małgorzato, w mojej wypowiedzi nie było nic złośliwego chociaż miała niewątpliwie lekko krytyczny wydźwięk. Zwróciłem jedynie uwagę na podjęte dotychczas próby odniesienia się do kwestii przedstawionych w poście Pana Adama bez postawienia kilku podstawowych pytań i uzyskania na nie odpowiedzi, bez których każda próba udzielenia skutecznej pomocy Panu Adamowi będzie najzwyczajniej niemożliwa.
Jeśli zna Pani (bo ja, niestety, nie) odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania na podstawie wpisu Pana Adama, to chapeau bas.

Filip Sokołowski's picture

 Trochę więcej wyobraźni Panie Kontr-Urbanisto:)

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.infoNawigacja

Aktywni użytkownicy

Aktualnie jest 0 użytkowników i 20 gości online