Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Opracowanie ekofizjograficzne

Opracowanie ekofizjograficzne


Obrazek użytkownika saper

By saper - Posted on 01 Luty 2014

Witam
Mam pytanie, a mianowicie interesuje mnie kto może sporządzać opracowania ekofizjograficzne? Czy trzeba mieć do tego jakieś uprawnienia zawodowe, odpowiednie wykształcenie? Czy może takie opracowanie sporządzić osoba która po prostu wie jak to zrobić.

Pozdrawiam forumowiczów.

Obrazek użytkownika duh

Z tego co wiem, to nie - przynajmniej w znanych mi przepisach nie ma mowy o tym Kto może a Kto nie. Wiadomo, najlepiej jeśli robi to firma / osoba, która ma już doświadczenie w sporządzaniu takich opracowań i posiada kierunkowe wykształcenie. Dobrze też, jeśli w opracowywaniu eko udział bierze urbanista - nie sztuka określić warunki ekofizjograficzne, w oparciu o które później nie będzie możliwe racjonalne kształtowanie terenów pod zainwestowanie.
Sytuacja jest trochę podobna do prognozy skutków finansowych - przepisy mówią o tym, że rzeczoznawca może taką prognozę sporządzić, ale jednocześnie nie wykluczają innych (gdyby zapisy mówiły że "tylko rzeczoznawca ma prawo sporządzić prognozę" sprawa była by jasna). Stad pewnie różne interpretacje i w części województw prognozy sporządzane przez nie-rzeczoznawców są akceptowane.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika p.m.

Tak, z mojej wiedzy również wynika to, że opracowanie ekofizjograficzne może sporządzić każdy, kto spełnia warunki przedstawione w przetargu. Specjalnych uprawnień nie ma - podobnie jak to jest ze sporządzaniem prognozy oddziaływania na środowisko (co niegdyś było zarezerwowane dla biegłych wpisanych na listę wojewody - może z ekofizjografiami było podobnie, tego nie wiem).Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 12 gości.