Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / Plan miejscowy w trakcie opracowania, a podział rolny

Plan miejscowy w trakcie opracowania, a podział rolny


Obrazek użytkownika e_m

By e_m - Posted on 06 Luty 2014

Witam,

Mam pytanie dotyczące podziału działek i sporządzani planu. Co zrobić w sytuacji, gdy w trakcie opracowywania planu (tuż przed wysłaniem do uzgodnień) właściciele części działek rolnych podzielili je na działki o powierzchni powyżej 0,3 ha, wyznaczyli drogi i wyłączyli tereny pod drogi z użytkowania. W studium dla tego obszaru zakazano podziału ze względów środowiskowych (z takim zakazem nie do końca się zgadzam, ale nie o to mi w tej chwili chodzi). Plan mam uzgodniony, ale linie zabudowy dotyczą tylko terenów przed podziałem, nie ma w ogóle wyznaczonych nowych dróg itp.
Muszę aktualizować mapę i uwzględnić te podziały (jeżeli tak to na jakiej podstawie)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Obrazek użytkownika duh

Mapy aktualizować nie musisz, a wręcz nie powinnaś, jeśli tych podziałów nie było w momencie gdy plan był wysyłany do uzgodnień (aktualność materiałów planistycznych wg rozporządzenia).
Co do tego, czy uwzględniać nowe podziały, to jako podstawę dla UWZGLĘDNIENIA ich w projekcie trzeba by przyjąć sytuacje w jakiej znalazł się właściciel tego terenu. Spójrz na sprawę z jego perspektywy: kupił działkę (albo odziedziczył), dokonał geodezyjnie podziału, znaczy zainwestował środki. Może nie wie że gmina robi plan i nie wie kto mu jaka linie zabudowy wrysuje i po co ona w ogóle - obudzi się dopiero jak wystąpi o wypis wyrys z nowego planu i okaże się np że jakaś tam linia zabudowy tnie mu działkę po skosie i nijak budynku nie da się wstawić. Plan będzie obowiązywał długie lata, więc teren będzie zamrożony o ile ktoś nie wystąpi do sądu o unieważnienie uchwały.
Tak więc uwzględnić podziały trzeba, mając na uwadze dobro właściciela terenu. Podłożyć sobie pod plan jakąś zeskanowaną mapkę z nowymi podziałami, dopasować do nich linie zabudowy (wydzielonych dróg nie musisz rysować w planie, tylko zapisać w przeznaczeniu dopuszczalnym terenu mieszkaniowego drogi wewnętrzne), uzgodnić jeszcze raz z zarządcą drogi jeśli zmienią się linie zabudowy przy drodze publicznej, wyłożyć i uchwalić na podkładzie na jakim teraz pracujesz bez aktualizowania go do wersji z podziałami.

Obrazek użytkownika e_m

Nadal nie jestem przekonany do tego jak postępować - przede wszystkim - podział został wykonany tuż przed wysłaniem do uzgodnień (ok. tygodnia - oczywiście dowiedziałem się o tym już po uzyskaniu uzgodnień). Zgodnie z Twoją sugestią w takiej sytuacji powinienem uaktualnić mapę, jednak ... Na jakiej podstawie? Mapa nie jest materiałem planistycznym - rozporządzenie mówi wyraźnie co nim jest - należy przez to rozumieć opracowania, analizy, prognozy i studia sporządzone na potrzeby projektu planu miejscowego. Gdyby mapy trzeba było aktualizować przy każdym podziale terenu to w ten sposób niektóre plany można by na zawsze zablokować.
Zgodnie z drugą częścią odpowiedzi - podłożyłem podział, wyznaczyłem linie zabudowy, zrobiłem nowe jednostki (drogi wewnętrzne) i wykładam do wglądu. Nie wydaje mi się, abym musiał jeszcze raz to uzgadniać, pomimo niewielkich zmian.

PS. Jestem nim :)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 27 gości.