Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / prośba o wyjaśnienie znanego problemu z linia nieprzekraczalna

prośba o wyjaśnienie znanego problemu z linia nieprzekraczalna


Obrazek użytkownika mrv

By mrv - Posted on 31 Styczeń 2014

Mapa:

http://serwis.wrosip.pl/imap/?locale=pl&gui=classic&sessionID=66003

Widoczny budynek wybudowany na podstawie WZ, w ktorych linia nieprzekraczalna zlokalizowana byla w odl. 6 m od dr. wew. od pln. zach. Wlasnie od pln. zach jest. teraz faktyczny wjazd na dzialke. Plan miejscowy uchwalono juz po uzyskaniu pozwolenia na uzytkowanie budynku. Jak widac, w planie projektant wyznaczyl KDW o szerokosci 14m wraz z linia nieprzekraczalna. Budynek juz w tej chwili przekracza te linie (na rysunku nie widac zadaszonego tarasu dlugosci 3.5 m). Obecnie chce rozbudowac dom przedluzajac go o ok 8 m. Wg planu nie moge tego zrobic, bo przekrocze linie. Co wiecej, plan przewiduje pomniejszenie mojej dzialki na rzecz planowanej dr. wew. o szerokosc 4 m.

Chcialbym zapytac, jak sytuacja wyglada w praktyce? Ktora linia nieprzekraczalna obowiazuje: ta z WZ, ta z rysunku planu miejscowego, czy moze ta z tekstu planu (6 m od granicy dzialki, ale faktycznej, a nie po zaplanowanym poszerzeniu pasa drogi). Jak sie orientuje, gmina nie ma zadnych mozliwosci (ani interesu) do zmuszenia mnie do odsprzedania czesci dzialki pod droge, ktorej wybudowac nie moze i nie zamierza. Jak zatem traktowac te niefortunnie wyznaczona linie nieprzekraczalna?

Obrazek użytkownika duh

W chwili obecnej obowiązuje na działce linia zabudowy wyznaczona w planie miejscowym - została wrysowana w odległości 6 m od linii rozgraniczającej teren KDW i MN i tak tez opisana w tekście planu (jeśli projektant użył określenia "6 m od granicy działki" to nie jest to prawidłowe sformułowanie). Jest to linia nieprzekraczalna, a zatem Twoja dobudowywana część domu musi być zlokalizowana po jej wewnętrznej stronie (od strony "ząbków").

A jeśli chodzi o warunki WZ to tak:
Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu została wydana w czasie, gdy plan miejscowy jeszcze nie obowiązywał i została opracowana tylko dla Twojej działki, w kontekście konkretnej inwestycji (budowa budynku mieszkalnego). Opracowujący projekt takiej decyzji architekt/urbanista najczęściej przyjmuje minimalną linię zabudowy wynikającą z prawa budowlanego, tj. 6 m od krawędzi istniejącej jezdni. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku braku planu, gmina ma obowiązek wydać decyzję WZ, ale same decyzje dla działek położonych wzdłuż jednej ulicy mogą opracowywać różni projektanci (a praktyka wiadomo jest różna, stąd najczęściej przyjmuje się linię minimalną o ile w sąsiedztwie nie ma już budynków, które tworzą zarys linii zabudowy - wtedy czasami wprowadza się linię obowiązującą, na której musi znajdować się lico budynku, albo wprowadza linię nieprzekraczalną łączącą sąsiadów). Mało tego, decyzja WZ nie musi być zgodna ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Przestrzennego, co w praktyce daje dużą dowolność w określaniu funkcji terenu i lokalizacji budynków a co więcej uniemożliwia zachowanie jakiegoś wspólnego mianownika dla decyzji wydawanych na terenie gminy.

Zatem linia zabudowy wyznaczona w decyzji WZ obowiązywała Cię w trakcie realizacji inwestycji, dla której decyzja ta została wydana. Plan miejscowy, który zaczął obowiązywać już po uprawomocnieniu się decyzji wprowadził nowe zasady zagospodarowania terenu, a zatem unieważnił warunki zawarte w WZ (oczywiście w pełni zgodna z prawem była realizacja domu w oparciu o WZ, nawet jeśli plan wszedł w życie zanim jeszcze rozpoczęła się budowa). Obecnie, jedyną, obowiązującą linią zabudowy jest ta wyznaczona w planie, a zatem 6 m od linii rozgraniczających, której to nie możesz przekroczyć starając się o pozwolenie na rozbudowę domu (teraz już nie występujesz do gminy o wydanie warunków WZ, tylko o wyrys i wypis z planu, i na jego podstawie robisz projekt budowlany).
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika lodzman

Czy ten budynek został już zgłoszony do użytkowania? Czy jego budowa została zakończona w sposób formalny?

Obrazek użytkownika mrv
lodzman napisał/a:

Czy ten budynek został już zgłoszony do użytkowania? Czy jego budowa została zakończona w sposób formalny?

Tak, MPZP został uchwalony już po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku.

Obrazek użytkownika mrv

Przy takiej interpretacji będę musiał dobudówkę zrobić z osią przesuniętą w stronę płn. zach. Ale w takiej sytuacji odległość minimalna od granicy płn. zach. obowiązuje standardowe 4m? "Stara" linia zabudowy z WZ w odl. 6m już jest jak rozumiem anulowana?

Obrazek użytkownika lodzman

Obowiązują już tylko ustalenia planu. Jeżeli chodzi o odległości od granicy to standardowo dla ściany: 3m bez okien lub drzwi i 4m z oknami lub drzwiami. Istnieje możliwość zmniejszenia tych odległości - po uzyskaniu odstępstwa od ministra za pośrednictwem Starosty.Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 17 gości.