Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / ULICP na terenie zamkniętym

ULICP na terenie zamkniętym


Obrazek użytkownika bM

By bM - Posted on 08 Marzec 2018

Mam pytanie do osób opracowujących plany. Mam taka sytuację. Dla danej części miasta jest uchwalony plan, na terenie którego są tereny zamknięte i są one wydzielone graficznie od reszty planu (tereny kolejowe). Decyzją ministra tereny te jakiś czas temu przestały być terenem zamkniętym więc wyszły one spod jurysdykcji wojewody do prezydenta miasta. I moje pytanie polega na tym czy jeśli ktoś teraz chce na fragmencie takiego terenu wybudować sieć to musi wystąpić o ulicp czy nie. Wg mnie tak bo nie ma planu na tej części ale chciałem się upewnić czy dobrze rozumuje. Z góry dzięki za odpowiedź.

Obrazek użytkownika adam

Na tym terenie nie ma planu, wydajesz decyzję. Miałem dokładnie taką samą sytuację.

Obrazek użytkownika dorottea

To zależy czy "wydzielone graficznie" znaczy wyłączone z MPZP czy wskazane w planie jako tereny zamknięte o przeznaczeniu kolejowym,bo jakby nie było od 2010 można sporządzać plany dla terenów zamkiętych - kolejowych

Obrazek użytkownika adam

Faktycznie, masz rację. Kwestia "pokrycia planem" będzie zależała tu od daty uchwalenia planu.

Obrazek użytkownika kontr-urbanista

Z opisu sytuacji przedstawionego przez @bM wynika wprost, że obowiązuje plan miejscowy, w którym teren kolejowy jest uwzględniony planistycznie jako zamknięty w formule określonej w art. 4 ust.3 ustawy planistycznej. Jeśli po uchwaleniu tego planu teren został „otwarty” przez ministra oznacza to, że plan ten w odniesieniu do terenu kolejowego jest zdezaktualizowany jedynie merytorycznie natomiast w sensie formalno-prawnym (tj. planistycznym) teren kolejowy w dalszym ciągu funkcjonuje jako zamknięty na mocy ustaleń obowiązującego planu miejscowego (granice terenów kolejowych zamkniętych oraz granice ich stref ochronnych). Procedura ulicp jest w tym przypadku prawnie niedopuszczalna, ponieważ jej zastosowanie narusza przepisy art. 4 ust.2 ustawy planistycznej. Poprawnym rozwiązaniem jest doprowadzenie do stanu prawnego polegającego na zmianie planu miejscowego zgodnie z wymogami art. 15 ust.2,3 ustawy planistycznej.

PS. Ustalenie licp przez wojewodę jest niemożliwe, ponieważ teren jest aktualnie "otwarty"

Obrazek użytkownika bM

Więc moje pytanie do kontr-urbanisty co w takim razie powinien zrobić organ I instancji? Spółka X chce wybudować kilka przyłączy i sieć gazową do budynków mieszkalnych idąc przez teren zamknięty w planie (a otwarty w rzeczywistości). Pana argumenty są dla mnie przekonywujące - ale dostałem LICP do opracowania z gminy i zgłupiałem. Będę wdzięczny za pomoc. Postępowanie ulicp zostało już wszczęte dodam.

Obrazek użytkownika kontr-urbanista

W mojej ocenie, w opisanej sytuacji istnieje tylko jedno rozwiązanie poprawne merytorycznie i formalno-prawnie: należy sporządzić plan miejscowy w granicach w jakich w obecnym planie miejscowym funkcjonuje teren kolejowy zamknięty i jego strefa ochronna derogując w ten sposób ustalenia, które się zdezaktualizowały w konsekwencji „otwarcia” terenu kolejowego. Będzie troszeczkę dłużej niż procedura licp, ale zgodnie z prawem:)Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 21 gości.