Jesteś tutajForums / Urbanistyka w praktyce / wyłączenie z produkcji rolnej

wyłączenie z produkcji rolnej


Obrazek użytkownika P l a n i s t a

By P l a n i s t a - Posted on 10 Grudzień 2013

Czy droga tymczasowa wyłożona płytami betonowymi przebiegająca po gruntach klasy III wymaga zmiany przeznaczenia w planie i wyłączenia z produkcji rolnej gruntu? Rzecz dotyczy drogi na czas budowy. Jakie są Wasze doświadczenia?

Oczywiście tą drogę możemy nazwać tymczasowym utwardzeniem na czas budowy - czy takie utwardzenie na gruntach chronionych wymaga zmiany przeznaczenia w planie i wyłączenia z produkcji rolnej?

Obrazek użytkownika adam

Bo u nas różnie jest rozumiane takie pojęcie. Ludzie nazywają różne rzeczy tymczasowymi, a potem jakby zapominają o tym, że "tymczasowość" ma swój koniec i zostawiają je na zawsze. Pytam nie bez kozery, bo jeśli ta płytówka jest dokładnie tymczasowa - tylko na czas budowy - to po budowie powinna zniknąć a grunt powinien być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli jednak ma zostać to wyłączenie i zgoda są potrzebne (inna sprawa, że jeżeli ma zostać to ktoś dokonał samowoli budowlanej - zbudował drogę płytową bez pozwolenia). Zależy, jak ją potraktujesz w planie: jeśli teren ma wrócić do poprzedniego stanu to wiadomo, jeśli droga ma zostać to KDW (KDD lub coś innego) i zgoda ministra.

Obrazek użytkownika Martynian Szreder

Biorąc pod uwagę, że za tymczasowe wyłączenie gruntu z produkcji rolnej są opłaty, można uznać, że wyłączenie będzie konieczne.
Mam nieco podobny problem, tyle, że dotyczący łuków tymczasowych. Wolałbym ich nie wskazywać we wniosku o zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze, tyle, że nie ma pewności, czy starosta nie uzależni wyłączenia gruntu z produkcji rolnej od przedłożenia zgody obejmującej także tymczasowe elementy zagospodarowania terenu.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Czy teren pod tymczasowymi łukami lub poszerzeniami dróg należy wyłączać z produkcji rolnej? Taki obiekt wymaga zgłoszenia, zgodnie z art. 30 ust. 1 ptk 1. Ten artykuł określa też co należy dołączyć do zgłoszenia i kiedy organ może wnieść sprzeciw - wskazując między innymi na naruszenie ustaleń MPZP. Ja otrzymałem informacje od izby rolnej, że takie zamierzenie nie wymaga wyłączenia z produkcji rolnej, ale ja mam co do tego wątpliwości. Naruszenie MPZP będzie wówczas, kiedy MPZP nie będzie dopuszczało takiej lokalizacji łuków tymczasowych na danym terenie. Chcąc jednak dopuścić takie łuki na RIII nalezałoby je wydzielić w MPZP i zmienić ich przeznaczenie z rolnego na drogę, co będzie oznaczało ich trwałą zmianę przeznaczenia i trwałe wyłączenie. Idąc tym torem dochodzę do wniosku, że na glebach klasy III nie ma możliwości wyznaczenia łuków tymczasowych, a jedynie łuki stałe. Czy mam rację? 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info

Obrazek użytkownika Piotr Ha

Jeżeli łuki mają charakter tymczasowy to z definicji zakładamy, że w którymś momencie zostaną zlikwidowane - ergo: teren po rekultywacji wróci do poprzedniego stanu użytkowania.
Jeżeli jest jakiś MPZP, który w swoich zapisach nie zakazuje tymczasowego wykorzystania jako właśnie łuki, no to w zasadzie nie powinno być problemu - obiekt jest tymczasowy, będzie podlegał likwidacji, a zatem nie dochodzi do trwałej zmiany i nie jest potrzebne wyłączenie trwałe a co najwyżej czasowe - Art. 4 pkt 11-13, art. 5 i art. 11 ustawy z dnia 03 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Proszę zauważyć, że w przepisach o ochronie gruntów rolnych mówi się o zgodzie na PRZEZNACZENIE na inny cel. W tym kontekście problem może co najwyżej dotyczyć interpretacji starostwa - ale jeżeli obiekt ma charakter tymczasowy, czy też jest wykonany na okres trwania budowy, to nie powinno być problemów.

Obrazek użytkownika Martynian Szreder

Ja we wniosku o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej muszę wskazać łuki tymczasowe, co więcej, nawet objąć je wyceną, gdzie samo oszacowanie wartości gruntu pod tymczasowe zagospodarowanie będzie kosztować więcej niż opłata za tymczasowe wyłączenie.
Sama ustawa jest też bardzo nieprecyzyjna, a nawet sprzeczna, choćby w kontekście terminu płatności należności, gdzie w art. 12 ust. 1 mowa jest o płatności od dnia faktycznego wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, zaś w ust. 13 jest już mowa o terminie dwóch miesięcy od dnia ostateczności decyzji. A biorąc pod uwagę, że do wniosku o PnB trzeba dołączyć ostateczną decyzję, może się okazać, że jeszcze nie będzie PnB, a należność będzie trzeba zapłacić jeśli znajdzie zastosowanie drugi z terminów.

Inny problem to wycena gruntów na potrzeby określenia należności. Ustawa wymaga żeby dotyczyła cen rynkowych stosowanych w obrocie gruntami w dniu faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji rolnej, tyle, że jak ten warunek spełnić, kiedy wymaga się załączenia operatu już do wniosku o wydanie decyzji wyłączającej grunt z produkcji rolnej, a więc na długo przed faktycznym rozpoczęciem prac.

Co do łuków tymczasowych, najlepiej ich w planach nie wskazywać. Ich realizacja nie wyklucza możliwości realizacji określonego przeznaczenia terenu wskazanego w planie z uwagi na ich tymczasowy charakter, choć przy badaniu zgodności z planem jest tu jakieś pole do różnych interpretacji.

Obrazek użytkownika Filip Sokołowski

Zgoda, ale ja mówię o łukach tymczasowych na gruntach klasy I-III. Kiedy łuki tymczasowe wydzieli się w MPZP to przestają one być tymczasowe:) Przynajmniej z punktu widzenia przeznaczenia gruntu i zmiany ich klasyfikacji. Taka sytuacja jest jednak możliwa tylko i wyłącznie w przypadku kiedy planujemy zrealizować te łuki poza gruntami chronionymi. Jeśli jednak jest to grunt chroniony, to musi nastapic jego zmiana przeznaczenia w planie + uzyskanie zgody, aby potem można było go wyłączyć z produkcji rolnej. Żeby była możliwa zmiana przeznaczenia to trzeba taki łuk wyznaczyć w MPZP i objąć go wnioskiem o zgodę na zmianę przeznaczenia. 

 

Współzałożyciel Portalu Urbanistyka.Info
Kontakt:
tel. +48 608-292-492
e-mail: fsokolowski@urbanistyka.info



Nawigacja

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 users i 8 gości.