Samowystarczalne energetycznie budynki, oszczędzanie zasobów, zarządzanie wodą. Jakie są najnowsze rozwiązania, odpowiadające na coraz dotkliwsze problemy środowiskowe i klimatyczne? Zdradzą je przedstawiciele świata nauki i biznesu podczas konferencji „Innowacje dla środowiska”, która odbędzie się 7 listopada w godzinach 9.00 – 14.30 w Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące misję Programu ONZ ds. Środowiska w Polsce. Wstęp wolny.

Czy można przewidzieć miejską powódź? Czym jest proekologiczna ulica? Jak inteligentne urządzenia wspierają segregowanie odpadów? Między innymi na te pytania podczas pierwszej, otwartej dla publiczności części konferencji odpowiedzą prelegenci z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,  Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz przedstawiciele czołowych międzynarodowych firm takich jak Skanska, Samsung, Fabryka L’Oréal Warsaw Plant, Veolia Energia Polska czy Interseroh. Wśród prelegentów znajdą się m.in.: Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, prof. dr hab. Zbigniew Karaczun z SGGW, Adam Targowski ze Skanska, Leszek Drogosz z Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Mateu Alemany Crespi z Suez Smart Solution oraz Piotr Klimkiewicz z Veolia Energia Polska.

Innowacyjne myślenie ma szansę zmienić tory biznesu na bardziej ekologiczne i uratować planetę przed dramatycznymi zmianami. – Naukowcy wespół z przedsiębiorcami już dziś wprowadzają rewolucyjne rozwiązania, o których chcemy powiedzieć szerszej publiczności. Nieliczni wiedzą o tym, że powstają np. boiska, które w trakcie ulewnych opadów zmieniają się w małe zbiorniki retencyjne czy biurowce, które są samowystarczalne energetycznie – mówi Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. To nie wszystko. Firmy, dzięki odkryciom polskich naukowców, tworzą proekologiczne alternatywy dla plastiku, a papier powoli zastępują ekologicznymi odpowiednikami – bambusem czy papierem konopnym.

Konferencja “Innowacje dla środowiska” to okazja, by dowiedzieć się, jak wyglądają najnowsze trendy, technologie i procesy, które zmieniają gospodarkę oraz społeczeństwo, kierując je na tory zrównoważonego, szanującego środowisko rozwoju. Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorców, studentów, akademików, mieszkańców miast oraz wszystkich, których interesuje idea inteligentnego miasta (smart city) i szukają realnych przykładów jej zastosowania.

Podczas  wydarzenia zainaugurowany zostanie nowy projekt “Climate Leadership. Powered by UN Environment”, program budujący społeczność liderów realnej zmiany w biznesie na rzecz neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju. Inicjatorem programu jest prof. Bolesław Rok i Maria Andrzejewska. – W Climate Leadership będziemy współpracować z odważnymi i kreatywnymi firmami, które, co ważne, poprzez konkretne działania odpowiadają na coraz większe wyzwania środowiskowe – mówi Maria Andrzejewska.

Konferencji „Innowacje dla środowiska” towarzyszy drugi etap kampanii społecznej Zielona Wstążka #DlaPlanety. – W czerwcu tego roku jednym z jej elementów była uschnięta palma na rondzie De Gaulle’a. Tym razem wraca na ekran na Hotelu Marriott, by tam przypominać o problemie smogu, jego źródłach oraz sposobach, na jakie możemy z nim walczyć. – mówił Bartłomiej Kozek, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju z UNEP/GRID-Warszawa.


Harmonogram wydarzenia:
9:30 – 9:35 – otwarcie spotkania
9:45 – 10:00 – Rola nauki we wdrażaniu innowacyjnych praktyk w ochronie środowiska i rozwoju miast

10:15 – 10:30 – Biurowce samowystarczalne energetycznie
10:30 – 10:45 – Czy można przewidzieć powódź miejską?

10:45 – 11:00 – Innowacyjne technologie zarządzania zasobami wody

11:00 – 11:15 – Zaproszenie na wystawę BASF DLA PLANETY

11.15 – 11.45 – Przerwa: zwiedzanie wystawy/stoliki autorskie/spotkania z prezentującymi
11:45 – 12:00 – Wprowadzenie do drugiej części

12:00 – 12:15 – Model proekologicznej ulicy – odpowiedź na problemy środowiskowe i klimatyczne

12:15 – 12:30 – SAMSUNG Inkubator

12:30 – 12:45 – VW case study – odzysk ciepła ze sprężarek i wykorzystanie go w sieci ciepłowniczej, doskonały przykład GOZ

12:45 – 13:00 – Oklin & BIN-e – jak innowacyjne, inteligentne urządzenia wspierają segregowanie i zagospodarowanie odpadów

13:00 – 13:15 – Oszczędzamy zasoby – innowacyjne rozwiązania z zakresie ochrony środowiska w L’Oréal Warsaw Plant

13:15 – 13:30 – Podsumowanie

Podziel się!