Ustawa 10H - ustawa wiatrakowa - a zmiana decyzji WZ na podstawie art. 155 kpa  

RSS

skrox
(@skrox)
Nowy Użytkownik
Wpisy: 10
24/07/2019 11:17 pm  

Czy Waszym zdaniem możliwa jest zmiana decyzji WZ w jakimś tam drobnym zakresie na podstawie art. 155kpa dla inwestycji wydanej w odległości mniejszej niż 10x h-wiatraka? Takie WZ można było wydawać tylko do 16 lipca 2019r. i teraz z jednej strony decyzje mamy wydaną i tylko ją tam dopieszczamy jakąś drobną zmianą i robimy to pomimo strefy wiatrakowej, a z drugiej strony rozgrzebujemy decyzję wydaną przed 16 lipca 2019 gdy można było ją wydać i zmieniamy ją w okresie kiedy nie ma możliwości jej wydania.

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
Wpisy: 97
26/07/2019 8:54 am  

Nasze zdanie, czy raczej moje w tym przypadku zdanie jest jakby mało istotne. W art. 155 kpa jest zdaje się chyba wyraźnie napisane "w każdym czasie ... jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się takiej zmianie. Podsumowując nie rozumiem pytania.

OdpowiedzCytat
skrox
(@skrox)
Nowy Użytkownik
08/10/2019 12:41 am  

dzięki... to było pomocne... 

p.s. właśnie próbuje ustalić czy nie sprzeciwiają się takiej zmianie przepisy szczególne (w tym przypadku ustawa wiatrakowa). Z wieloma gminami rozmawiałem i zdania są przeróżne, jest wielki chaos interpretacyjny w tym zakresie, jedni mówią że nie można zmieniać decyzji ze 155kpa gdy dotyczy zabudowy mieszkaniowej w strefach wiatrakowych, inni mówią że wogóle nie można zmianiać WZ na podstawie 155kpa, kolejni mówią że można zmieniać na podstawie 155kpa WZ dot. mieszkaniówki w strefach wiatarakowych - ale nikt się nie wypowiedział tak jak PTAQ - "nie rozumiem pytania".

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
Urbanista/Redaktor Naczelny Urbanistyka.Info Admin
Wpisy: 130
08/10/2019 12:20 pm  

W art. 4 ust 3 ustawodawca napisał, że odległość, o której mowa w ust. 1, nie jest wymagana przy przebudowie, nadbudowie, rozbudowie, remoncie, montażu lub odbudowie budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa. Jeżeli ta "drobna zmiana", o której piszesz mieści się w tym katalogu to masz zgodność z przepisami odrębnymi i możesz wydawać WZ. 

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
skrox
(@skrox)
Nowy Użytkownik
08/10/2019 5:08 pm  

dalej się nie rozumiemy... tutaj chodzi o decyzję WZ wydaną w strefie wiatrakowej w terminie kiedy można było ją uzyskać, Inwestor spokojnie bierze się za projektowanie domku, bo zgodnie z ustawą na podstawie takiej decyzji WZ organ architektoniczny nie może mu odmówić wydania pozwolenia na budowę (pomimo strefy wiatrakowej). Przy projektowaniu okazuje się że potrzebuje na domek 12,1m szerokości elewacji frontowej, podczas gdy decyzja zakłada domek o szerokości 10m z tolerancją 20%, więc brakuje mu 10cm, zwraca się do organu ze 155 kpa o zmianę decyzji w zakresie szerokości elewacji frontowej aby dopuszczono domek 12,1m gdyż nie zaburzy to panującego w otoczeniu ładu przestrzennego. i pytanie czy pomimo obowiązywania strefy wiatrakowej można przy takiej decyzji majstrować i wydać zmianę po 16 lipca 2019r.

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
09/10/2019 12:41 am  

A sorry faktycznie źle Cię zrozumiałem. W takim przypadku jak opisujesz moim zdaniem nie ma możliwości zmiany tej decyzji po 16 lipca 2019r.

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
[...]
(@x)
Bardzo Aktywny Użytkownik
Wpisy: 180
09/10/2019 7:39 am  
Wysłany przez: skrox

(...) Przy projektowaniu okazuje się że potrzebuje na domek 12,1m szerokości elewacji frontowej, podczas gdy decyzja zakłada domek o szerokości 10m z tolerancją 20%, więc brakuje mu 10cm, zwraca się do organu ze 155 kpa o zmianę decyzji w zakresie szerokości elewacji frontowej aby dopuszczono domek 12,1m gdyż nie zaburzy to panującego w otoczeniu ładu przestrzennego. (...)

To jest raczej przypadek do konsultacji z psychiatrami a nie na forum urbanistycznym  😆 

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
09/10/2019 3:10 pm  
Wysłany przez: Filip Sokołowski

A sorry faktycznie źle Cię zrozumiałem. W takim przypadku jak opisujesz moim zdaniem nie ma możliwości zmiany tej decyzji po 16 lipca 2019r.

Hmm, no to ja się oczywiście nie zgadzam z takim stwierdzeniem. @skrox składaj wniosek o zmianę i nie trać czasu. Masz decyzję OSTATECZNĄ, która daje ci możliwość budowy budynku mieszkalnego. Decyzję wydana przed zmianą jakiejś tam ustawy, której ustalenia ja (mając ostateczną wuzetkę) miałbym w "głębokim poważaniu". Możesz budynek budować i tle! Całą reszta to jest zwykła semantyka, żeby nie napisać ... no wiadomo co mam na myśli. Gdybyś trafił do mnie, nie musiałbyś się męczyć na tym forum.

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
10/10/2019 1:03 pm  
Wysłany przez: ptaq
Wysłany przez: Filip Sokołowski

Hmm, no to ja się oczywiście nie zgadzam z takim stwierdzeniem. @skrox składaj wniosek o zmianę i nie trać czasu. Masz decyzję OSTATECZNĄ, która daje ci możliwość budowy budynku mieszkalnego. Decyzję wydana przed zmianą jakiejś tam ustawy, której ustalenia ja (mając ostateczną wuzetkę) miałbym w "głębokim poważaniu". Możesz budynek budować i tle! Całą reszta to jest zwykła semantyka, żeby nie napisać ... no wiadomo co mam na myśli. Gdybyś trafił do mnie, nie musiałbyś się męczyć na tym forum.

No ciekawe podejście. Czy ja dobrze rozumiem, że Twoim zdaniem decyzję ostateczną można sobie zmieniać w prawo i lewo, nie bacząc na to, że stan prawny się zmienił?

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
11/10/2019 8:32 am  

No ciekawe podejście. Czy ja dobrze rozumiem, że Twoim zdaniem decyzję ostateczną można sobie zmieniać w prawo i lewo, nie bacząc na to, że stan prawny się zmienił?

Moje podejście jest proste i dlatego jak widzę niezrozumiałe 🤣  No dobrze:

Mam w łapie decyzję ostateczną, która pozwala mi na opracowanie dokumentacji budowlanej - TAK!?!?!?! - no chyba tak. Co mnie zatem obchodzi fakt, że okoliczności późniejsze się zmieniły - TAK!?!?!?! - mam prawo wybudować budynek o jakieś tam szerokości elewacji frontowej!FUNKCJA ZABUDOWY ZOSTAŁA JUŻ PRZESĄDZONA W DECYZJI OSTATECZNEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dla przypomnienia:

§ 6. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego brzmi tak:

1. Szerokość elewacji frontowej, znajdującej się od strony frontu działki, wyznacza się dla nowej zabudowy na podstawie średniej szerokości elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym, z tolerancją do 20%.

2. Dopuszcza się wyznaczenie innej szerokości elewacji frontowej, jeżeli wynika to z analizy, o której mowa w § 3 ust. 1.

P. S. - jeśli uważacie że robię z siebie głupka to śmiało walcie prosto z mostu, ja się nie obrażę 😜 będzie miło jak podacie jakąś podstawę, no ale jak nie ma to trudno musi być bez podstawy 😏 

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
11/10/2019 3:33 pm  
Wysłany przez: ptaq

Moje podejście jest proste i dlatego jak widzę niezrozumiałe 🤣  No dobrze:

Mam w łapie decyzję ostateczną, która pozwala mi na opracowanie dokumentacji budowlanej - TAK!?!?!?! - no chyba tak. Co mnie zatem obchodzi fakt, że okoliczności późniejsze się zmieniły - TAK!?!?!?! - mam prawo wybudować budynek o jakieś tam szerokości elewacji frontowej!FUNKCJA ZABUDOWY ZOSTAŁA JUŻ PRZESĄDZONA W DECYZJI OSTATECZNEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dla przypomnienia:

§ 6. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego brzmi tak:

1. Szerokość elewacji frontowej, znajdującej się od strony frontu działki, wyznacza się dla nowej zabudowy na podstawie średniej szerokości elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym, z tolerancją do 20%.

2. Dopuszcza się wyznaczenie innej szerokości elewacji frontowej, jeżeli wynika to z analizy, o której mowa w § 3 ust. 1.

P. S. - jeśli uważacie że robię z siebie głupka to śmiało walcie prosto z mostu, ja się nie obrażę 😜 będzie miło jak podacie jakąś podstawę, no ale jak nie ma to trudno musi być bez podstawy 😏 

Ale nikt nie kwestionuje, że nie możesz wybudować budynku zgodnie z ostateczną decyzją WZ, którą masz w łapie. 

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
15/10/2019 11:43 am  

Krótkie podsumowanie, żeby już zejść z tego tematu (tzn. ja schodzę).

Z wieloma gminami rozmawiałem i zdania są przeróżne, jest wielki chaos interpretacyjny w tym zakresie, jedni mówią że nie można zmieniać decyzji ze 155kpa gdy dotyczy zabudowy mieszkaniowej w strefach wiatrakowych, inni mówią że w ogóle nie można zmieniać WZ na podstawie 155kpa, kolejni mówią że można zmieniać na podstawie 155kpa WZ dot. mieszkaniówki w strefach wiatrakowych - ale nikt się nie wypowiedział tak jak PTAQ - "nie rozumiem pytania".

@skrox, nie wiem z kim i w jakich gminach rozmawiałeś ale jeśli prawdą jest to co napisałeś to wg mnie rozmawiałeś z ludźmi, którzy niestety nie znają się na swojej pracy. Jeśli urzędnik zajmujący się w gminie wydawaniem wuzetek jest w stanie powiedzieć do petenta, że nie można zmienić ostatecznej wuzteki w oparciu o art. 155 kpa, to przytomny petent mając w ręku takę decyzję powinien zacytować temuż urzędnikowi art. 104 kpa "Organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej". W tym miejscu pozwolę sobie zaapelować do wszystkich, którzy mają podobne problemy - ludzie nie dajcie z siebie robić wariatów. Niestety taka postawa mnie nie dziwi, też pracują w urzędzie, w którym wg mojej oceny jakieś co najmniej 80% kadry nie zna kpa! Stąd moja wypowiedź, że nie rozumiem pytania. Składasz wniosek i ma być on procedowany
w trybie właśnie 155kpa i KONIEC! Jeżeli w procesie ponownej analizy uda się zwiększyć określony parametr (zgodnie oczywiście
z przepisami) to ja naprawdę nie widzę problemu (przy spełnieniu przesłanek określonych w 155kpa) do zmiany decyzji ostatecznej w określonym zakresie. Jest to tak oczywiste, że od tej jasności to może łeb rozboleć (chyba, że ktoś pod pokrywką ma idealna próżnię to wtedy nie wiem czy go coś może boleć). Nie mam już siły w tym wątku dalej wyłuszczać dlaczego ustawa 10H, z punktu widzenia takiego postępowania jest nieistotna - lex retro non agit - i tyle. Jeszcze raz jeżeli nie ma przeszkód, żeby zweryfikować nieznacznie ustalenia ostatecznej decyzji, ja nie widzę problemu żeby to zrobić!

OdpowiedzCytat
skrox
(@skrox)
Nowy Użytkownik
21/10/2019 10:23 pm  

i fajno! bardzo dziękuję za przedstawienie swojego zdania w kwestii która przedstawiłem... oczywiście że nie spodziewałem się "świętej prawdy" a właśnie chodziło mi o poznanie Waszych opinii - i naprawdę niepodważalną kwestią jest fakt, że ile ludzi, ile gmin, ile miast, ile SKO 😛 - TYLE OPINII na ten temat 🙂

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
24/10/2019 7:18 pm  

No cóż, ja nie wiem czy z takiej konkluzji można się cieszyć ... Równie dobrze mógłbym napisać - fajnie, że po zapytaniu 100 osób
o definicję cepa, każdy z respondentów podał inną, no ale jaki kraj takie przepisy i interpretacje  😪 

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
24/10/2019 7:35 pm  

No i jeszcze jedna kwestia, która (tu się biję w klatę) jakoś wcześniej mi umknęła. Pewnie dlatego, że jakby idea zapytania była inna. Niby nawet zacytowałem adekwatny paragraf 6 rozporządzenia i jakoś o tym zapomniałem. Na koniec to nadrobię 😀  Jeżeli w twojej decyzji masz napisane, że szerokość elewacji frontowej np. 10m z tolerancją do 20%, to taki zapis jest (znowu wg mnie) naruszeniem przepisów, czyli masz wydaną decyzję z tzw. wadą prawną 😀  😀  😀 Otóż, fakt, że przepis par. 6 mówi wyraźnie o tolerancji, znaczy tyle - z analizy wyszło, że średnia szerokość wynosi X, czyli prawidłowy zapis w decyzji powinien brzmieć tak: maksymalna szerokość elewacji frontowej X*1,2. Decyzją ma określać max szerokość, a nie jakiś zakres. Zakres działa in plus i in minus tak samo, To jest tzw. kaszanka, lipa, brak fachowości, nieumiejętność czytania ze zrozumieniem, etc. ... dalej przychodzą mi na myśl same niecenzuralne określenia 😜 

OdpowiedzCytat