Wojewoda - tylko (bezduszny) nadzór czy także merytoryczne wsparcie dla samorządów i urbanistów?  

RSS

[...]
(@x)
Bardzo Aktywny Użytkownik
Wpisy: 180
16/06/2019 8:29 pm  

Instytucja, w której pracuję, od wielu lat ogranicza się do pierwszego wariantu relacji nadzór - samorządy. Dostaję bardzo wiele sygnałów od  zainteresowanych (pracowników samorządów, urbanistów) o potrzebie współpracy na linii wojewoda - samorządy (która nb. miała przed laty miejsce ku obopólnemu zadowoleniu). Jakie są oczekiwania w innych częściach kraju? Czy taka współpraca ma sens i czy jest możliwa?

OdpowiedzCytat
[...]
(@x)
26/06/2019 10:14 am  

Ze skali "odzewu" na zadane pytania wnioskuję, że jedyne, czego tak naprawdę oczekują samorządy i urbaniści, to całkowita likwidacja nadzoru prawnego wojewody. Szanowni Państwo, jeszcze trochę cierpliwości - to się już robi, chociaż na razie w sposób niezauważalny dla postronnych obserwatorów. W sytuacji deficytu profesjonalnych samorządów, urbanistów, nadzorów i sądów innej drogi nie ma:)

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Wpisy: 103
28/06/2019 9:14 am  

No to może, jako przedstawiciel samorządu zrobię odzew. Osobiście nadzór mi nie przeszkadza. Niestety z perspektywy mojego województwa mogę stwierdzić, że obszar w jakim można obecnie prowadzić merytoryczny dialog pomiędzy organem odpowiedzialnym za sporządzenie planu a nadzorem, skurczył się praktycznie do niewidzialnych rozmiarów. Kiedyś było inaczej i było lepiej 🙂 Osobiście przeszkadza mi podejście tego typu, że pracownicy nadzoru zawsze "wiedzą lepiej" bo pracują w nadzorze. Roma locuta, causa finita ...

OdpowiedzCytat
[...]
(@x)
28/06/2019 1:00 pm  
Wysłany przez: ptaq

(...) Osobiście przeszkadza mi podejście tego typu, że pracownicy nadzoru zawsze "wiedzą lepiej" bo pracują w nadzorze. (...)

A ci pracownicy, to kto konkretnie? (w sensie zawodowym oczywiście)

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
28/06/2019 2:41 pm  

Głównie kierownictwo, szeregowi pracownicy weryfikujący poszczególne procedury nawet jak mają własne zdanie odmienne to tak jak wszędzie - mogą sobie mieć, natomiast muszą realizować polecenia przełożonych i tyle.

OdpowiedzCytat
[...]
(@x)
28/06/2019 3:16 pm  

Głównie kierownictwo, szeregowi pracownicy (...).

Kim są z wykształcenia? Mają zawodowo cokolwiek wspólnego z planowaniem przestrzennym? Jakieś wykształcenie?

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
01/07/2019 8:46 am  

Taaaa, no spytaj mnie jeszcze jakie przebyli choroby w dzieciństwie i jakie mają upodobania 😀 Nie znam odpowiedzi na takie pytania.

OdpowiedzCytat
[...]
(@x)
01/07/2019 9:54 am  

(...) Nie znam odpowiedzi na takie pytania.

Szkoda. W całej mojej instytucji nikt, poza mną, nie ma jakiegokolwiek przygotowania zawodowego do zajmowania się weryfikacją dokumentów planistycznych (studia i plany miejscowe).

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
01/07/2019 1:11 pm  

Szkoda. W całej mojej instytucji nikt, poza mną, nie ma jakiegokolwiek przygotowania zawodowego do zajmowania się weryfikacją dokumentów planistycznych (studia i plany miejscowe).

No to może czas pomyśleć, żeby wychować jakiegoś Piętaszka 😀 W mojej instytucji nikt nie ma pojęcia o warunkach zabudowy, a i tak ciągle się pojawiają tacy którzy "wiedzą lepiej"  😎

OdpowiedzCytat
[...]
(@x)
01/07/2019 2:22 pm  

No to może czas pomyśleć, żeby wychować jakiegoś Piętaszka (...)

Problem w tym, że nie każdy nadaje się na Piętaszka 😉  

This post was modified 5 miesięcy  temu by [...]

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
01/07/2019 6:08 pm  

Problem w tym, że nie każdy nadaje się na Piętaszka 😉  

No to może masz tam pod ręką jakiegoś Miśka   🤣  tylko, że do obecnych tzw. Miśków bardzo dobrze wg mnie pasuje kwestia Zenona Solskiego z filmu pt. Kogel mogel "...problem polega na tym, że głupia to może i ty nie jesteś, ale rozumu to ty nie masz za grosz" 😀 

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
Urbanista/Redaktor Naczelny Urbanistyka.Info Admin
Wpisy: 132
08/07/2019 10:27 pm  

Jak zwykle na takie pytanie odpowiedź brzmi .. to zależy. W tym przypadku głównie zależy to od województwa. W pomorskim, tam gdzie wykonuję najwięcej planów nadzór jest bardzo pomocny - kontakt mam właściwie z dwoma osobami o wykształceniu prawniczym i architektonicznym. Można bardzo konkretnie podyskutować i co najważniejsze "prywatne zdanie" idzie w parze z rozstrzygnięciem. 

Niestety w innych województwach zdarzyło mi się trafić na osoby całkowicie niemerytoryczne, sprawdzające plany z check listą i kompletnie nierozumiejące o czym się do nich mówi. Jedyne co miały opanowane do perfekcji to władczy ton. Jakakolwiek dyskusja nie ma sensu. 

Moim zdaniem zauważalny jest odpływ doświadczonej kadry.. i to nie tylko w nadzorze. 

This post was modified 5 miesięcy  temu by Filip Sokołowski

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat