Zabudowa zagrodowa na działkach poniżej 3000m2  

RSS

Filip Sokołowski
(@filip)
Urbanista/Redaktor Naczelny Urbanistyka.Info Admin
Wpisy: 111
22/02/2019 11:40 am  

Zgodnie z art. 93 ust. 2a podział gruntów rolnych na działki o pow. poniżej 3000m2 nie jest dozwolony, oczywiście z pewnym wyjątkiem, ale ten wyjątek nie jest przedmiotem mojego pytania. Z tego przepisu jasno wynika, że w planie nie możemy dopuścić do podziału działek przeznaczonych na cele rolnicze (w tym RM) na działki mniejsze niż 3000m2. To jest jasne i nie podlega żadnej dyskusji. Pytanie czy w planie dla działki geodezyjnej o pow. poniżej 3000m2 możemy ustalić przeznaczenie RM. Działka istnieje, nie ma tu mowy o podziale - linie rozgraniczające terenu RM pokrywają się z granicami działki. Dodam, że właściciel tej działki ma gospodarstwo powyżej 1ha, ale w innej części gminy. Podobny temat dotyczy warunków zabudowy - czy możliwe jest ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającą na budowie siedliska rolniczego na działce o powierzchni poniżej 3000m2?

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
leszek.zblewski
(@leszek-zblewski)
Gość Customer
Wpisy: 3
23/02/2019 9:55 pm  

Ja osobiście spotkałem się z takimi planami gdzie dla działki poniżej 0,3 ha była ustalania funkcja terenu jako RM. Jednakże wynikało to albo z tego, że istniejące już zagrody znajdowały się na działkach mniejszych niż 0,3 ha lub po prostu (jak się dowiedziałem nieoficjalnie) poprzez brak zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie gruntów niezabudowanych o klasie bonitacyjnej I-III. Jednocześnie zaznaczam że wielkości działek były w granicach 1500-3000m2. Poza tym spotykałem się z planami gdzie były tzw. tereny R/RM gdzie funkcja RM była funkcją towarzyszącą - czyli tereny rolne z dopuszczeniem zabudowy zagrodowej, gdzie również powierzchnie działek bywały mniejsze niż 3000m2. Z kolei jeśli chodzi o decyzje o ustaleniu warunków zabudowy to podobnie spotykałem się z decyzjami dla działek o powierzchni 1300-2900m2 jednakże wnioskodawca musiał wykazać, że posiada lub oficjalnie dzierżawi jeszcze inne grunty na terenie danej gminy bądź gminy sąsiedniej, jednak tak jak w temacie o decyzjach wz., tutaj jeszcze ostatnie słowo poza urbanistami sporządzającymi projekty decyzji wz, miały do powiedzenia wydziały rolnictwa i ochrony środowiska poszczególnych starostw powiatowych w odniesieniu do ochrony gruntów rolnych.

OdpowiedzCytat