Zakaz wolnostojących budynków gospodarczych na działkach mieszkaniowych  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

hermac40
(@hermac40)
Gość Customer
Wpisy: 4
13/09/2018 1:07 pm  

Czy zdażyło Wam się zakazywać lokalizacji budynków wolnostojących budynków gospodarczych na działkach mieszkaniowych jednorodzinnych? Takiego zapisu oczekuje ode mnie gmina, a ja mam poważne wątpliwości czy to nie jest przekroczenie delegacji ustawowej. Skoro nadzór potrafi kwestionować ustalenia dotyczące ilości budynków mieszkalnych na działce to myślę, ze taki zakaz też się nie utrzyma - co Wy na to?

OdpowiedzCytat
Izofir
(@izofir)
Członkowie Moderator
Wpisy: 15
13/09/2018 4:23 pm  

Nigdy nie spotkałem się z całkowitym zakazem lokalizacji wolnostojących budynków gospodarczych na działce. Przechodzą zapisy ograniczające liczbę takich budynków do jednego na działkę. Z pewnością nie ma problemu z ograniczaniem wysokości i powierzchni takich obiektów. Jednak czy można ich całkowicie zakazać? Patrząc na art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa Budowlanego to ustawodawca raczej idzie w kierunku uproszczenia procedury i ułatwienia lokalizacji takich obiektów, bo zapis ten daje przecież możliwość budowy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych i garaży o powierzchni zabudowy do 35 m2 jedynie na zgłoszenie.

Jeśli już to nie próbowałbym zakazywać ich wprost, a raczej poprzez zapis np. nakazujący wkomponowanie budynków gospodarczych w bryłę budynku mieszkalnego (?). Tak tylko głośno myślę  😉

This post was modified 5 miesięcy  temu by Izofir

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
Wpisy: 85
13/09/2018 7:30 pm  
Wysłany przez: Izofir

Jeśli już to nie próbowałbym zakazywać ich wprost, a raczej poprzez zapis np. nakazujący wkomponowanie budynków gospodarczych w bryłę budynku mieszkalnego (?). Tak tylko głośno myślę  😉

Pomysł z proponowanym zapisem  nakazującym „wkomponowanie budynków gospodarczych w bryłę budynku mieszkalnego” uważam za bardzo dobry kierunek myślenia. Osobiście jedynie troszeczkę bym go uzupełnił  - w następujący sposób:

„Nakazuje się wkomponowanie budynków gospodarczych w bryłę budynku mieszkalnego sąsiada”  

Tak tylko głośno myślę.    😉 

OdpowiedzCytat
Izofir
(@izofir)
Członkowie Moderator
13/09/2018 8:07 pm  
Wysłany przez: kontr-urbanista

„Nakazuje się wkomponowanie budynków gospodarczych w bryłę budynku mieszkalnego sąsiada”

Nie rozumiem czemu w tej sytuacji ironizujesz. Kolega oczekuje podpowiedzi, więc mu jej udzielam. Zastanawia mnie nacisk gminy na wykluczenie wolnostojących budynków gospodarczych i zdaję sobie sprawę, że planista nie powinien spełniać wszystkich zachcianek swojego "pracodawcy". Taki ograniczenie będzie, jakkolwiek by nie patrzeć, dosyć dużą ingerencją w święte prawo własności. Jednak jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której taki zapis jest uzasadniony z przyczyn kompozycyjnych. Na przykład na tyłach działek znajduje się obszar chroniony krajobrazowo i zależy nam na jego odpowiedniej ekspozycji albo powierzchnia istniejących już działek jest bardzo mała albo na danym obszarze występuje charakterystyczna typologia zabudowy z garażami będącymi częścią frontowego budynku i chcemy taką sytuację utrzymać. Jest wiele opcji, dlatego chcąc pomóc koledze podrzuciłem na szybko jakiś swój pomysł  😉 

OdpowiedzCytat
hermac40
(@hermac40)
Gość Customer
13/09/2018 10:18 pm  

Dzięki Izofir za podpowiedź. Rozumiem Twój tok myślenia - lepiej nakazać niż zakazywać. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie, w tym przypadku jednak myślę, że nakazywanie wkomponowania budynków gospodarczych w bryłę budynku nie jest zbyt szczęśliwym ustaleniem. To tak jakbyśmy nakazywali (lub nawet dopuszczali) w mpzp komuś wydzielenie pomieszczenia gospodarczego w domu - to jest zdecydowane przekroczenie delegacji ustawowych. 

OdpowiedzCytat
Izofir
(@izofir)
Członkowie Moderator
13/09/2018 11:03 pm  

Chodziło mi bardziej o dopuszczenie lokalizacji budynków gospodarczych/garaży wyłącznie jako wkomponowanych w bryłę budynku frontowego/mieszkalnego. Oczywiście nie chodziło o nakaz lokalizacji takich budynków. Wybacz mi niedoprecyzowanie swoich myśli, pisałem to w pośpiechu. Chciałem po prostu zasugerować żeby może nie wprost zakazywać wolnostojących, a bardziej określić jak budynki gospodarcze mają wyglądać i w jaki sposób mają być lokalizowane na działce. Jednak zgadzam się w 100%, że ciągle jest to daleko idące ograniczenie i sam stroniłbym od takich zapisów.

Właśnie znalazłem na forum budowlanym temat, który wiąże się z Twoim wątkiem. Najwyraźniej jakiś planista mógł mieć podobny problem i też coś zaczął kombinować.
Zerknij: Wpis na forum

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
14/09/2018 7:58 am  
Wysłany przez: Izofir
Wysłany przez: kontr-urbanista

Nie rozumiem czemu w tej sytuacji ironizujesz. Kolega oczekuje podpowiedzi, więc mu jej udzielam.

Wydawało mi się, że to jest (wg twórców portalu) Forum dla osób zawodowo zajmujących się planowaniem przestrzennym i urbanistyką a nie  Forum dla osób szukających porady z zakresu planowania przestrzennego i urbanistyki.

OdpowiedzCytat
hermac40
(@hermac40)
Gość Customer
14/09/2018 9:03 am  

Czy to, że jestem osobą zawodowo zajmującą się planowaniem przestrzennym oznacza, że nie mogę mieć pytań i wątpliwości? Po to jest chyba stworzone forum. Nie widzę tu żadnych kryteriów wstępu. Zresztą to nie jest nic nowego - forum funkcjonuje od kilku lat, teraz ma tylko nową szatę graficzną.

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
Urbanista/Redaktor Naczelny Urbanistyka.Info Admin
Wpisy: 70
14/09/2018 11:13 am  

Już rozwiewam wszelkie wątpliwości - forum "Urbanistyka w praktyce" jest z założenia dedykowane dla osób zajmujących się zawodowo planowaniem przestrzennym/urbanistyką i dyskutujących o kwestiach warsztatowych, legislacyjnych itd. Kolega hermac40 zadał pytanie dotyczące możliwości wprowadzenia do tekstu uchwały danego zapisu, więc jak najbardziej wybrał do tego odpowiednie forum. Drugie forum "szukam porady" czyli odpowiednik "pomoc dla inwestora" jest dedykowany dla osób, które nie zajmują się zawodowo planowaniem przestrzennym, a mają problem z interpretacją zapisów dokumentów planistycznych czy szukają porady co powinni w danej sprawie zrobić, jakie mają możliwości itd. Jeżeli macie wątpliwości co do jasności tego podziału i uważacie, że tytuły poszczególnych for powinny być inne to czekam na Wasze propozycje w zakładce Sprawy techniczne

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
14/09/2018 11:22 am  

A i jeszcze jedno - chciałbym, żeby te forum było dla wszystkich, zarówno dla początkujących urbanistów jak i tych bardzo doświadczonych. Idea jest taka, żeby dzielić się wiedzą i sobie nawzajem pomagać. Przez 9 lat działalności to się udawało, więc mam nadzieję, że dalej nie będzie z tym problemu. Nie ma zbyt dużo możliwości do pogłębiania swojej praktycznej wiedzy, wiec mamy 2 wyjścia, albo swoją wiedzę trzymać skrzętnie ukryta dla samego siebie, albo się nią dzielić. Każdy decyduje, którą opcję wybiera. 

Filip Sokołowski

adam polubić
OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
14/09/2018 12:07 pm  
Wysłany przez: Filip Sokołowski

Już rozwiewam wszelkie wątpliwości - forum "Urbanistyka w praktyce" jest z założenia dedykowane dla osób zajmujących się zawodowo planowaniem przestrzennym/urbanistyką i dyskutujących o kwestiach warsztatowych, legislacyjnych itd.

Czy forum "Urbanistyka w praktyce" jest z założenia dedykowane dla osób zajmujących się zawodowo planowaniem przestrzennym/urbanistyką w rozumieniu art. 5 ustawy planistycznej?

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
14/09/2018 12:46 pm  

Nie tylko - art. 5 mówi o sporządzających, a mamy jeszcze np. osoby pracujące w samorządach, czy też architektów, którzy nie zawsze sporządzają, ale pracują z planami itd. Ciekawe, że forum funkcjonuje od 9 lat i dopiero teraz wychodzą takie wątpliwości:) 

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
14/09/2018 2:26 pm  

Nie tylko - art. 5 mówi o sporządzających, a mamy jeszcze np. osoby pracujące w samorządach, czy też architektów, którzy nie zawsze sporządzają, ale pracują z planami itd. Ciekawe, że forum funkcjonuje od 9 lat i dopiero teraz wychodzą takie wątpliwości:) 

Dzięki za informację - wszystko jasne 😀 

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
15/09/2018 7:17 pm  

A i jeszcze jedno - chciałbym, żeby te forum było dla wszystkich, zarówno dla początkujących urbanistów jak i tych bardzo doświadczonych. Idea jest taka, żeby dzielić się wiedzą i sobie nawzajem pomagać. Przez 9 lat działalności to się udawało, więc mam nadzieję, że dalej nie będzie z tym problemu. Nie ma zbyt dużo możliwości do pogłębiania swojej praktycznej wiedzy, wiec mamy 2 wyjścia, albo swoją wiedzę trzymać skrzętnie ukryta dla samego siebie, albo się nią dzielić. Każdy decyduje, którą opcję wybiera. 

A i jeszcze jedno - Panie Filipie, podział na urbanistów początkujących i doświadczonych nie istnieje - nazywajmy rzeczy po imieniu - są tylko urbaniści profesjonalni i nieprofesjonalni. Ci ostatni powinni być niezwłocznie i bezwarunkowo odsunięci od wykonywania zawodu. Ubolewam, że tak się nie dzieje, ale takie są skutki braku jakiejkolwiek kontroli nad wykonywaniem tego zawodu i powszechnego tolerowania w tym zawodzie ludzi przypadkowych, nie posiadających ani stosownego wykształcenia ani  wiedzy ani umiejętności. Zawodowe zajmowanie się kształtowaniem wykonywania prawa własności nieruchomości (i nie tylko) to zbyt poważna sprawa aby powierzać ją zawodowym ignorantom tylko  z racji ich "chciejstwa". Traktujmy nasz zawód poważnie - chociażby z szacunku dla samych siebie. 

OdpowiedzCytat
Filip Sokołowski
(@filip)
16/09/2018 10:20 pm  

To jest właściwe temat na odrębny wątek. Trzeba by zacząć od tego co oznacza profesjonalny urbanista. Jeżeli nie uznaje Pan podziału na początkujących i doświadczonych to właściwie należałoby uznać, że profesjonalnym urbanistą należałoby się urodzić:) Pewnie można mówić o jakiś predyspozycjach, ale wiedzę i doświadczenie trzeba zdobyć, a na to jest potrzebny czas, dobrzy nauczyciele, dobre wzorce, zainteresowanie, chęci itd. 

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny