QGIS vs. ArcGIS - w kontekście opracowań planistycznych  

RSS

luszczek.piotr
(@luszczek-piotr)
Członkowie Moderator
Wpisy: 7
13/09/2018 12:01 pm  

Jestem ciekawy Waszego zdania na temat oprogramowanie GIS w kontekście projektów studium, mpzp, dwz, ocen aktualności, analiz planistycznych itp. Jakie są plusy i minusy korzystania z darmowego oprogramowania (QGIS), a ArcGISem od ESRI. Czy w zakresie opracowań jakim zajmuje się większość biur urbanistycznych zakres możliwości jakie daje ESRI zdecydowanie ułatwia i zwiększa efektywność pracy nad projektami? Wielu analiz nie wykonamy w QGIS, ale czy ArcGIS jest warty swojej ceny? QGIS jest oprogramowaniem rozwojowym, na który powstaje co raz więcej wtyczek. Zastrzeżenia można mieć jednak co do awaryjności tego oprogramowania. Jak Wam się pracuje w jednym i drugim? Zapraszam do dyskusji.

This topic was modified 11 miesięcy  temu by luszczek.piotr

OdpowiedzCytat
hermac40
(@hermac40)
Gość Customer
Wpisy: 4
13/09/2018 10:22 pm  

Pracuję na co dzień w QGIS i nie odczuwam, żeby ten program miał ograniczone możliwości. Z pewnością QGIS świetnie sprawdza się przy projektach studium, przy różnego rodzaju analizach i wnioskach rolnych. Jeśli chodzi o decyzje i plany to ja osobiście wolę je wykonywać w programach cadowskich. 

OdpowiedzCytat
Izofir
(@izofir)
Członkowie Moderator
Wpisy: 15
13/09/2018 11:28 pm  

Z mojego doświadczenia wynika, że ArcGIS jest stabilniejszy od QGIS'a przy przetwarzaniu większych danych. Miałem czasem problem z wykrzaczeniem się programu w połowie analizy, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zatrzymałem się na wersji 2.8 QGIS'a. Możliwe, że w nowszych wersjach nie ma z tym żadnego problemu. Obecnie pracuję w Arc i nie miałem jakichś negatywnych doświadczeń. Cenię sobie współpracę programu z oprogramowaniem LP360 do obróbki LIDARu. Jednak czy wart jest swojej ceny? Tak naprawdę do analiz potrzebnych do przygotowania studium myślę, że spokojnie wystarcza QGIS. Zwłaszcza, że w naszym kraju dostęp do jakichś ciekawych danych, które można byłoby wykorzystać do złożonych analiz wcale nie jest taki prosty. 

Muszę wypróbować tą nową wersję QGIS 3.2 Bonn. Ciekaw jestem dokonanych zmian.

Co do projektów mpzp, to zgadzam się z hermac40. Pracuję w AutoCAD Map 3D i bardzo sobie cenię. Jakoś specyfika pracy w CADzie bardziej mi pasuje przy pracy w większej skali. 

OdpowiedzCytat
adam
 adam
(@adam)
Nowy Użytkownik
Wpisy: 19
14/09/2018 9:02 pm  

Jak dla mnie: QGIS - studium, analizy, wnioski rolne itp., ArcGIS - plany.

OdpowiedzCytat
luszczek.piotr
(@luszczek-piotr)
Członkowie Moderator
Wpisy: 7
18/09/2018 10:14 am  

Z pewnością QGIS świetnie sprawdza się przy projektach studium, przy różnego rodzaju analizach i wnioskach rolnych. Jeśli chodzi o decyzje i plany to ja osobiście wolę je wykonywać w programach cadowskich. 

Mam podobne odczucia, właśnie najbardziej ubolewam, że w programach cadowskich rysowanie projektów mpzp odbywa się zdecydowanie sprawniej i przyjemniej niż w QGIS - osobiście nigdy nie podjąłem się takiego wyzwania. Wydaje mi się, że właśnie w tym aspekcie ArcGIS nie odbiega funkcjonalnościami do kreślenia stosowanymi w cadowskim oprogramowaniu. Kwestia przyzwyczajenia do interfejsu i sposobów kreślenia. Tutaj duży plus dla ESRI.

adam skoro używasz ArcGISa do wydaje mi się, że pozostałe opracowania spokojnie można wykonywać także w tym oprogramowaniu. Masz jakieś dodatkowe przemyślenia dlaczego QGIS wydaje się lepszy w przypadku analiz czy studium? Chyba że chodziło Ci wyłącznie o to, ze w dla tych opracowań QGIS w zupełności wystarczy.

Izofir nowa wersja QGIS 3.2 nadal w moim odczuciu ma problemy ze stabilnością, ale to chyba już natura tego oprogramowania, które funkcjonuje w oparciu o dużą liczbę zewnętrznych wtyczek.

OdpowiedzCytat