Czy potrzebne jest uzyskanie służebności przejazdu na drodze gminnej?  

  RSS

nowackastef
(@nowackastef)
Gość Customer
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 4
08/09/2018 10:51 am  

Witam Państwa,

Wystąpiłam z wnioskiem do Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy na moją działkę. Działka leży bezpośrednio przy drodze gminnej. Jak mnie poinformowano w urzędzie nie jest to droga publiczna a droga wewnętrzna. Dostałam odmowę wydania warunków z tego powodu, że nie mam dostępu do drogi, mimo, że jak wcześniej pisałam działka leży bezpośrednio przy drodze. Pani z urzędu powiedziała mi, że przed wystąpieniem o warunki zabudowy muszę wystąpić z wnioskiem do urzędu o ustanowienie służebności. Czy to prawda?

I drugie pytanie - przecież droga gminna powinna być drogą ogólnodostępną. Nie jest to przecież prywatna droga wójta. Czy przejazd przez wewnętrzną drogę gminna też trzeba uzyskiwać zgodę w formie służebności?

Będę wdzięczna za odpowiedź

Pozdrawiam

Stefania Nowacka

This topic was modified 10 miesięcy  temu by nowackastef

OdpowiedzCytat
adam
 adam
(@adam)
Nowy Użytkownik
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 19
08/09/2018 4:18 pm  

Jeżeli jest to gminna droga wewnętrzna (która ma połączenie z drogą publiczną) to absolutnie nie musisz uzyskiwać żadnych służebności.


OdpowiedzCytat
nowackastef
(@nowackastef)
Gość Customer
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 4
08/09/2018 11:35 pm  

Dziękuję za szybką odpowiedz. Co co ja powinnam teraz zrobic? Gmina się upiera, że mam wystąpić do nich po służebność. Są jakieś przepisy mówiące o tym, że gmina nie może żądać służebności na przejazd swoją drogą wewnętrzeną?

Dziękuję i pozdrawiam

Stefania Nowacka


OdpowiedzCytat
adam
 adam
(@adam)
Nowy Użytkownik
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 19
10/09/2018 12:15 pm  

Proszę zapytać urzędnika, czy kontroluje, czy każdy pojazd jeżdżący na codzień tą drogą ma ustaloną służebność 🤣 


OdpowiedzCytat
Izofir
(@izofir)
Członkowie Moderator
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 15
10/09/2018 3:26 pm  

Stefania,
jest to uregulowane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Art. 61 ust. 1 warunkuje wydanie decyzji WZ dostępem działki do drogi publicznej, a art. 2 wyjaśnia tenże dostęp jako "bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej". W skrócie, tak jak pisze Adam, nie powinni żądać służebności. 


OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Bardzo Aktywny Użytkownik
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 137
10/09/2018 3:27 pm  

Dostałam odmowę wydania warunków z tego powodu, że nie mam dostępu do drogi, mimo, że jak wcześniej pisałam działka leży bezpośrednio przy drodze. Pani z urzędu powiedziała mi, że przed wystąpieniem o warunki zabudowy muszę wystąpić z wnioskiem do urzędu o ustanowienie służebności. Czy to prawda?

Odmowa wydania decyzji  o warunkach zabudowy powinna być w formie decyzji administracyjnej, od której służy odwołanie do SKO, (które należy niezwłocznie złożyć). To jedyna droga prawna dochodzenia swoich praw w opisanym przypadku. "Pani z urzędu powiedziała mi" nie jest poprawnym administracyjnie rozpatrzeniem wniosku.


OdpowiedzCytat
Maja
 Maja
(@perskiewiczmaja)
Nowy Użytkownik
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 10
11/09/2018 8:28 am  

Patrząc na orzecznictwo, to w SKO decyzja się nie utrzyma, ale co potem. Decyzja wróci do ponownego rozpatrzenia i jak znam życie to gmina rozpatrzy ją kolejny raz po swojemu... i znowu SKO i znowu gmina... itd. Pytanie co jeżeli gmina jednak puściłaby Pani tą decyzję. Czy starostwo nie będzie wymagać tej służebności? Ja powiem szczerze, że nie znam żadnej podstawy prawnej, zgodnie z którą gmina na swojej drodze wewnętrznej nie miałaby ograniczyć możliwości przejazdu i żądać uzyskania służebności. No chyba, że o czymś nie wiem. 


OdpowiedzCytat
luszczek.piotr
(@luszczek-piotr)
Członkowie Moderator
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 7
11/09/2018 9:54 am  

Wydaje się że warunek dostępu do drogi publicznej powinien zostać spełniony poprzez drogę wewnętrzną, definicja drogi wewnętrznej znajduje się w ustawie o drogach publicznych - art. 8 ust. 1. Jednak czy w przypadku gdy właścicielem tej drogi jest gmina, która nie zaliczyła tej drogi  do kategorii dróg gminnych, nie jest zasadnym (z formalnego punktu widzenia) zawnioskowanie o ustanowienie służebności i dojazdu koniecznego na tej nieruchomości gminnej? Do stron umowy należy decyzja czy z tytułu ustanowienia służebności pobierana będzie odpłatność, a w tym przypadku obniżenie wartości nieruchomości nie nastąpi.


OdpowiedzCytat
Izofir
(@izofir)
Członkowie Moderator
Dołączył:10 miesięcy  temu
Wpisy: 15
11/09/2018 2:18 pm  

Rozmawiałem o tym przypadku ze znajomym prawnikiem, który spotkał się z takim wymogiem ze strony urzędu w swojej praktyce. W jego przypadku wystarczyło zwykłe zaświadczenie od zarządcy drogi o pozwoleniu na korzystanie z drogi. Zarządcą był jeden z wydziałów tamtejszego urzędu. Jednak teoretycznie gmina może zażądać opłaty tytułem służebności przejazdu. Nasuwa się oczywiście pytanie czy powinna to zrobić. Od razu też zapala mi się czerwona lampka, bo z jakiegoś powodu gmina nie chce wydać tam decyzji WZ. Może wspomniana działka nie do końca nadaje się pod zabudowę? Należałoby znać kontekst aby móc w pełni wyjaśnić tę sprawę.


OdpowiedzCytat