Specustawa Mieszkaniowa - komentarz  

Strona 2 / 2 Wstecz
  RSS

Filip Sokołowski
(@filip)
Urbanista/Redaktor Naczelny Urbanistyka.Info Admin
Wpisy: 60
21/11/2018 1:49 pm  
Wysłany przez: kontr-urbanista

Oczywiście cała reszta tj. otoczka tych kluczowych realizacji mogła robić na osobach postronnych wrażenie totalnego chaosu czy też "nieogarniania". Ale, jak widać, nie przeszkodziło to w osiągnięciu celów priorytetowych.

Jeśli pisząc o celach priorytetowych ma Pan na myśli uchwalenie przepisów, które przyśpieszą realizację programu Mieszkanie+ to dla mnie jest to jest właśnie doskonałe świadectwo "nieogarniania". Choć przyznam, że słuchając wypowiedzi osób odpowiedzialnych za te przepisy sam nie mogłem do końca rozstrzygnąć czy stoi za tym brak elementarnej wiedzy, znajomości problemów czy całkowita ignorancja. 

This post was modified 2 miesiące  temu by Filip Sokołowski
This post was modified 2 miesiące  temu by Filip Sokołowski

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
Wpisy: 73
21/11/2018 2:41 pm  
Wysłany przez: Filip Sokołowski 

Jeśli pisząc o celach priorytetowych ma Pan na myśli uchwalenie przepisów, które przyśpieszą realizację programu Mieszkanie+ to dla mnie jest to jest właśnie doskonałe świadectwo "nieogarniania". Choć przyznam, że słuchając wypowiedzi osób odpowiedzialnych za te przepisy sam nie mogłem do końca rozstrzygnąć czy stoi za tym brak elementarnej wiedzy, znajomości problemów czy całkowita ignorancja. 

Jedynym celem, "priorytetowym", niezmiennym od mniej więcej 2010 r. było wdrożenie filozofii "wolności budowlanej" - na różnych etapach zmieniały się tylko sposoby podejścia do tego tematu (szukano  dość długo właściwego rozwiązania) - i w tym względzie rzeczywiście można mówić i o ewentualnym braku elementarnej wiedzy,   znajomości problemów a momentami  może nawet o całkowitej ignorancji. Nie zmienia to jednak faktu, że deweloperzy byli przez cały ten czas zainteresowani rezultatami tych usiłowań - jak się okazuje, niezwykle skutecznie. Ale i po stronie poszukujących przez te lata właściwych rozwiązań nie zasypiano tak zupełnie gruszek w popiele - proszę zwrócić uwagę, kto jest autorem polecanego przez Pana komentarza - to osoby, które jeszcze niedawno były mocno zaangażowane w pracach nad kodeksem budowlanym. A przecież takiego opasłego komentarza nie pisze się kilka dni i na kolanie. Można? Można 😉   

OdpowiedzCytat
michal.leszczynski
(@michal-leszczynski)
Gość
Wpisy: 4
27/11/2018 12:24 pm  

Panie Marku kochany, 

Posługuje się Pan bogatym, aluzyjnym językiem wypowiedzi. Mam zatem - jako człowiek prosty - problem z odcyfrowaniem treści zarzutu mi stawianego. Jeśli jest nim autorstwo specustawy mieszkaniowej, to chyba bardziej Pan nie mógł spudłować (proszę porównać datę publikacji jej projektu oraz datę oczyszczenia departamentu z paru osób, w tym ze mnie). Zarzut tym bardziej wywołuje moją wesołość, że architektem wielu rozwiązań tej ustawy jest Szacowny Członek Najważniejszej Organizacji Urbanistycznej w Polsce.

Inne grzechy biorę na siebie, mogłem dla ładu przestrzennego zrobić więcej, np. zabarykadować się w resorcie do czasu aż uchylone zostaną przepisy o WZiZT.

W ogóle to najlepiej żeby Pan do mnie zadzwonił to sobie to wszystko przegadamy w jakiejś wolnej chwili, bo wyczuwam wiele negatywnych emocji.

509.234.092

Polecam się i pozdrawiam!

ML

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
28/11/2018 9:03 am  
Wysłany przez: michal.leszczynski

(...) Mam zatem - jako człowiek prosty - problem z odcyfrowaniem treści zarzutu mi stawianego. Jeśli jest nim autorstwo specustawy mieszkaniowej, to chyba bardziej Pan nie mógł spudłować (...).

Szanowny Panie, w komentowanej przez Pana wypowiedzi nie stawiam Panu "zarzutu" autorstwa specustawy mieszkaniowej- bo nie musiałem. Pisząc komentarz do specustawy sam się Pan stawia w jednym szeregu z "pomysłodawcami" tego ustawowego "tworu" legitymizując w ten sposób jego prawo do istnienia w polskim systemie prawnym. Pisząc Komentarz mówi Pan: "Polacy,  jest dobrze, nie dyskutujmy dłużej nad sensem tego rozwiązania, przejdźmy do jego wdrożenia, wykorzystajmy jego "plusy dodatnie" - w komentarzu mówię jak to skutecznie zrobić."

Niestety, w opisywanej kwestii nie ma plusów dodatnich - jest to natomiast kolejny etap totalnego rozwalania resztek systemu planowania przestrzennego w Polsce.  Rozwalając ten system specustawami kolejni spece od kolejnych specrozwiązań negują jednocześnie cały dotychczasowy wieloletni wysiłek kilku pokoleń zawodowo związanych z planowaniem przestrzennym: planistów przestrzennych, samorządów uchwalających dokumenty planistyczne, wojewodów weryfikujących te dokumenty, sądów administracyjnych orzekających w sprawach planistycznych, uczelni kształcących planistów przestrzennych, itp. Spece od kolejnych specrozwiązań mówią: chrzanić to, MY nie mamy czasu na zabawę w planowanie przestrzenne, w partycypacje społeczną, itp., - NASZE sprawy wymagają specjalnych narzędzi, bardziej skutecznych - jeśli takich narzędzi nie ma, MY je stworzymy - mamy do tego specjalną legitymację - musimy nadrobić nasze cywilizacyjne zacofanie.

W ten sposób niczego, niestety, nie nadrobimy.

Pozdrawiam

OdpowiedzCytat
michal.leszczynski
(@michal-leszczynski)
Gość
28/11/2018 9:43 am  

Kochany Panie Marku!

Jest Pan zbyt poważnym człowiekiem, żeby ośmieszać się zarzucaniem mi, że pisząc komentarz do ustawy w jakikolwiek sposób ją afirmuję. Zresztą Pan tego komentarza ewidentnie nie przeczytał, są w nim wypowiedzi odbiegające dalece od chłodnej analizy prawa. 

Pozdrawiam serdecznie, ML

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
28/11/2018 11:39 am  

Jest Pan zbyt poważnym człowiekiem, żeby ośmieszać się zarzucaniem mi, że pisząc komentarz do ustawy w jakikolwiek sposób ją afirmuję.

Moja osoba ("zbyt poważna, aby się ośmieszać") nie ma tu nic do rzeczy, tematem jest komentarz Pańskiego współautorstwa, reklamowany przez wydawcę, Wydawnictwo MUST READ MEDIA w następujący sposób:

"Publikacja stanowi pierwszy komentarz do uchwalonej w ekspresowym tempie specustawy mieszkaniowej (ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących). Specustawa ustanawia, możliwy do zastosowania w każdej gminie, szczególny tryb lokalizacji i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Szereg rozwiązań w niej zawartych ma nowatorski charakter. Autorzy, posiadający wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i stosowaniu regulacji dotyczących procesu inwestycyjno-budowlanego, w przystępny sposób opisują instytucje prawne wprowadzone ustawą, w tym uchwałę lokalizacyjną oraz standardy urbanistyczne. W publikacji zawarte będą również praktyczne przykłady stosowania przepisów ustawy w kontekście lokalnych aktów planistycznych oraz wzory wniosków, rozstrzygnięć i ogłoszeń. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla pracowników urzędów gmin (miast), jak i deweloperów zamierzających skorzystać z rozwiązań specustawy."

Czytam, jak jest. Nic ponadto.

Jestem głęboko przekonany, że nawet jeśli w tym komentarzu są "wypowiedzi odbiegające dalece od chłodnej analizy prawa", to nie są na tyle krytyczne, aby mogły być przez czytelników odebrane jako dyskredytujące filozofię specustawy.

Proszę nie traktować moich uwag jako zarzucanie Panu złej woli - jeśli już coś krytycznie oceniam u autorów komentarza, to raczej wyłącznie prawnicze podejście do problematyki planowania przestrzennego, tj. kompletne abstrahowanie od warstwy merytorycznej tej problematyki - niestety typowe i powszechne w tym zawodzie, a skutkujące, nie tylko w tym przypadku, klasycznym "wylewaniem dziecka z kąpielą".

PS Komentarza nie czytałem z prozaicznego powodu: Publikacja przeznaczona jest zarówno dla pracowników urzędów gmin (miast), jak i deweloperów zamierzających skorzystać z rozwiązań specustawy."

Pozdrawiam

OdpowiedzCytat
mal_content
(@mal_content)
Nowy Użytkownik
Wpisy: 15
28/11/2018 3:32 pm  

Pisząc komentarz do specustawy sam się Pan stawia w jednym szeregu z "pomysłodawcami" tego ustawowego "tworu" legitymizując w ten sposób jego prawo do istnienia w polskim systemie prawnym. 

Nie brzmi to jak "krytyczna ocena autora wyłącznie za jego prawnicze podejście do problematyki planowania przestrzennego". 

Swoją drogą sam fakt powstania komentarza do ustawy legitymizuje jej istnienie? Niezależnie od treści tego komentarza? Nie jest to zbyt merytoryczne podejście do problemu z Pana strony. Za słownikiem języka polskiego PWN: 
merytoryczny «dotyczący treści sprawy, a nie jej strony formalnej» 

Nie uważa Pan, że to trochę hipokryzja w Pana wykonaniu?

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
28/11/2018 5:51 pm  
Wysłany przez: mal_content

Pisząc komentarz do specustawy sam się Pan stawia w jednym szeregu z "pomysłodawcami" tego ustawowego "tworu" legitymizując w ten sposób jego prawo do istnienia w polskim systemie prawnym. 

(...) Swoją drogą sam fakt powstania komentarza do ustawy legitymizuje jej istnienie? Niezależnie od treści tego komentarza? (...)

Nie dyskutujemy o "czekoladzie" tylko o "wyrobie czekoladopodobnym" - i proponuję się trzymać tej "wersji wydarzeń". Nie rozmawiamy o ustawie tylko o specustawie, której cechą podstawową jest jej niekonstytucyjność. 

OdpowiedzCytat
michal.leszczynski
(@michal-leszczynski)
Gość
30/12/2018 4:51 pm  

Panie Marku, wpadłem żeby dać znać, że opublikowano mój artykuł o specustawie, a kolejny jest w drodze (do monografii), więc Pana gorący stosunek do mnie powinien - zgodnie z przyjętą metodą oceny - jeszcze się pogłębić. Artykuł jest tu:  http://suzoiu.pl/dzialalnosc/wydawnictwo/zeszyt-suzoiu-218/ Mam wolny egz. autorski i chętnie Panu wyślę pocztą, tylko poproszę o adres.

Pozdr. ML

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Aktywny Użytkownik
31/12/2018 9:11 pm  

Panie Marku, wpadłem żeby dać znać, że opublikowano mój artykuł o specustawie, a kolejny jest w drodze (do monografii), więc Pana gorący stosunek do mnie powinien - zgodnie z przyjętą metodą oceny - jeszcze się pogłębić. Artykuł jest tu:  http://suzoiu.pl/dzialalnosc/wydawnictwo/zeszyt-suzoiu-218/ Mam wolny egz. autorski i chętnie Panu wyślę pocztą, tylko poproszę o adres.

Pozdr. ML

Szanowny Panie Michale,

przejrzałem zalinkowany przez Pana spis treści Zeszytu - niestety znam te wszystkie tematy "od podszewki" - nie znalazłem tam nic, co mogłoby mnie zainteresować. Dziękuję za okazywaną życzliwość - pozdrawiam serdecznie i życzę Panu oraz Czytelnikom tego portalu wszelkiej pomyślności w 2019 roku.

Marek Jać

OdpowiedzCytat
Strona 2 / 2 Wstecz