projekt ustawy regulującej lokalizację ferm zwierzęcych  

RSS

Filip Sokołowski
(@filip)
Urbanista/Redaktor Naczelny Urbanistyka.Info Admin
Wpisy: 115
04/04/2019 9:37 pm  

Ukazał się projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Jak go oceniacie? 

Szczegóły tutaj:  https://urbanistyka.info/2019/04/01/projekt-ustawy-regulujacej-sposob-lokalizacji-ferm-zwierzecych/

This topic was modified 6 miesięcy  temu by Filip Sokołowski

Filip Sokołowski

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
Wpisy: 77
06/04/2019 6:04 pm  

Może zapodaj jakąś skalę, bo moja ocena jak już rzucę na to okiem, może być nieskalowalna  😋 

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
06/04/2019 6:54 pm  

OK, zapoznałem się z tematem. Nie ukrywam, że pobieżnie. Pytania, które postawiłeś są dobre. Jeśli usankcjonowano ustawowo obiekty handlowe o pow. sprzedaży powyżej 2000 m.k.w., to dlaczego nie zrobić podobnie z dużymi fermami? Mnie natomiast jakby delikatnie śmieszy klasyfikacja DJP (w poprzedniej demokracji to się nazywało SD  😎 ). Napisałeś, że w przypadku nutrii to 30 000 sztuk. 1 DJP to krowa o masie 500kg - to wie każdy kto coś tam się interesuje. Tylko, że krowy, konie i nutrie są to zwierzęta roślinożerne, więc nieprzyjemny zapach pochodzi głównie z odchodów tychże i może minimalnie z tego czym się je karmi. Jeśli jednak przeliczymy na DJP takie norki to przy limicie 210DJP mamy już 84 000 zwierzaków, które wpieprzają mięcho. No dobra, najlepsze na koniec (jak zawsze) nie wiem czy panowie od projektu wiedzą, bo może nie, lub nie wiedzieli jak to obejść, że świnia, krowa, koń czy nutria zwyczajnie rośnie i przybiera na masie. Zatem dla mnie najważniejszym pytaniem (załóżmy, że zamierzam coś hodować), jest pytanie - czy jak mi (jako producentowi) tuczniki, albo prosięta za bardzo urosną to odpowiednie służby mi zamkną hodowlę? Dalej, jak organ właściwy do kontroli ma policzyć czy hoduję 84 000 tysiące norek, czy może 84 001???

P.S.

Cofam pytanie o skalę oceny, bo wg mnie nie ma czego oceniać.

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Bardzo Aktywny Użytkownik
Wpisy: 168
09/04/2019 12:06 pm  

To zbyt poważna rzecz, aby załatwiać zwykłą ustawą - zdecydowanie powinna być specustawa ewentualnie wpis do konstytucji

OdpowiedzCytat
ptaq
 ptaq
(@ptaq)
Aktywny Użytkownik
09/04/2019 3:07 pm  
Wysłany przez: kontr-urbanista

To zbyt poważna rzecz, aby załatwiać zwykłą ustawą - zdecydowanie powinna być specustawa ewentualnie wpis do konstytucji

W tym przypadku to nawet szpekustawa 😆 

OdpowiedzCytat
kontr-urbanista
(@kontr-urbanista)
Bardzo Aktywny Użytkownik
Wpisy: 168
10/04/2019 7:36 am  

Pomysłodawcy tego „patentu” zarządzania smrodem w polskiej przestrzeni w niepojęty dla mnie sposób wydedukowali, że im śmierdzi wyłącznie sektor rolny – osobiście znam parę innych sektorów, które równie koszmarnie cuchną. Czyżby nie było zlecenia na ogarnięcie pozostałych smrodów?  Śmierdząca sprawa...

This post was modified 5 miesięcy  temu by kontr-urbanista

OdpowiedzCytat